Міністерство охорони здоров’я за три місяці після виділення коштів із Фонду боротьби з СOVID-19 змогло освоїти лише 1,5% фінансів.

Про це йдеться в матеріалі Марії Землянської та Анни Калюжної для програми «Наші гроші з Денисом Бігусом».

В травні уряд виділив МОЗ із фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19 2,34 млрд грн. на закупівлю засобів індивідуального захисту для медиків, для госпіталізації пацієнтів та екстреної медичної допомоги.

Проте за три місяці у повному обсязі закуплені тільки респіратори і захисні щитки, частина масок і рукавичок. По решті товарів торги або не відбулися через відсутність пропозицій, або взагалі не були оголошені.

Ще під час погодження документів за підписом міністра Максима Степанова про виділення коштів з Фонду стало відомо, що ціни на товари із запланованих закупівель суттєво завищені у порівнянні з ринковими.

Витрачати напряму кошти МОЗ не може, тому що усі закупівлі проводяться через державне підприємство «Медичні закупівлі України». Тож одразу після затвердження бюджету ДП провело власний моніторинг ринку і вже перші торги показали, що ціни закупівлі можуть бути набагато нижчими від планових цін міністерства.

На запит журналістів в ДП «Медичні закупівлі України» заявили, що затримка з закупівлями пов’язана з процесом погодження з МОЗ технічні характеристики товарів та окремо результат кожної закупівлі.

Так, наприклад, досі не оголошено торги на закупівлю захисних костюмів, на яку МОЗом передбачено найбільшу частину з виділенної з Фонду суми – 2, 14 млрд грн. У Міністерстві зарезервували по 488 гривень за один костюм. Проте, благодійники закуповують такі костюми вдвічі дешевше.

Крім того, ДП раніше, ще до виділення коштів з Фонду, намагалось купити їх по 245 гривень за штуку. Але тоді МОЗ скасував їхню угоду і знайшов іншого постачальника вже з іншими костюмами – китайськими, і іншими цінами – вдвічі вищими. За даними «Медичних закупівель України», щоб  оголосити новіторги, ДП 29 липня направило у МОЗ оновлені, відповідно до пропозицій на ринку, вимоги до технічних характеристик костюмів.

Попри те, що більшість коштів МОЗ досі так не освоїв, в липні Кабмін додатково виділив на нього ще 11 млрд грн. – на доплати медикам та закупівлю обладнання. Ці закупівлі також ще не стартували.

Як відомо, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що Міністерство охорони здоров’я може знизити фінансування лікарень, які маніпулюють безпідставними госпіталізаціями хворих на коронавірус.

ІА "Вголос": НОВИНИ