Оскільки безпосередньо під вікна самого державного адміністративного будинку, який по периметру перебуває під охороною БОУ дістатися неможливо, самогубець-невдаха підготувався до цього акту у парку Лазєнки, що знаходиться через дорогу навпроти будинку Ради Міністрів Польщі.
Туди він прийшов з кількома пляшками розчинника, облив себе у затінку дерев, після цього вийшов з парку, сів на лавочку навпроти резиденції глави уряду і підпалив себе. Оперативно відреагували співробітники БОУ, які погасили живий смолоскип покривалами і викликали поліцію та швидку.
Потерпілий у важкому стані перебуває у Військовому медичному інституті. Обгоріло понад 50% тіла – опіки І-го та ІІ-го ступеня, а через пошкодження дихальних шляхів його довелося інкубувати. Проте, як повідомили в шпиталі, загрози життю чоловіка вже немає.
Причини спроби самоспалення викладені у листі на ім’я прем’єр-міністра Дональда Туска, який поліція знайшла приклеєним до лавки на місці спроби самоспалення. Копія цього листа була відправлена чоловіком також до кількох редакцій. Окремим листом він звертається до своєї дружини та трьох малолітніх дітей, яких просить вибачення за те, що не може гарантувати їм засобів для існування.
Відомо, що чоловік не є мешканцем Варшави і колись працював у податковій адміністрації, звідки був звільнений після спроби викрити зловживання, якими займалась його керівник, а міністерство фінансів «закривало на це очі». Опинившись без роботи за правдолюбство чоловік не зміг працевлаштуватись за фахом. Довелось перебиватись на зарплатню охоронця в одному із супермаркетів. Чоловік підірвав здоров’я і потрапив у серйозні фінансові клопоти, щоб забезпечити утримання своєї родини.
У листі він наголошує, що намагався зацікавити інформацією про зловживання у його податковій адміністрації політиків, але жоден із них не зацікавився його повідомленнями. До такого кроку окрім фінансових проблем, його спонукали також «втрата довір’я до держави та відсутність віри у справедливість».
Провідні політики, зокрема, лідер Права і справедливості (ПіС) Ярослав Качинський, поспішили заявити, що жодних листів не отримували, але у передвиборній риториці ця тема вже активно використовується як елемент проти діючого уряду.
Тим часом прем’єр-міністр Дональд Туск відвідав потерпілого у лікарні. Глава польського уряду заявив, що причини спроби самоспалення були «значно складнішими, ніж це хотіли б бачити деякі політики». Д. Туск закликав своїх політичних опонентів не використовувати цієї події для ведення передвиборної кампанії: «хто хоче на таких драмах робити кампанію, то це його справа, його стиль та його стид».
Поліція та прокуратура займаються справою спроби самоспалення та його причин.
Така форма привернення уваги до проблем була вибрана чоловіком не випадково. Він мав приклади для наслідування.
Хрестоматійно відомим у Польщі є самоспалення на варшавському стадіоні 10-ліття (нині там будується новий національний стадіон під Євро 2012. – Авт.) під час святкування загальнодержавних обжинків 8 вересня 1968 року. Тоді Ришард Сівець (колишній вояк Армії Крайової, філософ за освітою, який працював бухгалтером у Перемишлі. – Авт.) пішов на цей драматичний крок на очах партійного керівництва країни, зарубіжних дипломатів та 100 тисяч глядачів на трибунах на знак протесту проти вторгнення військ Варшавського договору до Чехословаччини. Сівєц не вижив: від отриманих опіків (майже 85% тіла) помер. Р. Сівєц залишив заповіт та запис на магнітофоні, в яких свій вчинок пояснював неприйняттям комуністичного режиму, встановленого в Польщі після ІІ-ї світової війни, з його перекрученням історії та блокуванням свободи слова.
ІА "Вголос": НОВИНИ