За два роки перебування на посаді начальника обласного управління охорони здоров’я, Ігор Герич не спромігся виконати свої обіцянки

1 квітня минає два роки відтоді як медициною Львівщини керує Ігор Герич. Голова Львівської облради Мирослав Сеник уже виявив бажання заслухати його звіт на сесії. Впевнені, що високопосадовець знайде чим похвалитись перед депутатами. Наведе „втішну” статистику, скаже кілька фраз про „позитивні зрушення” у цій сфері, „подолання корупції”, і не забуде нагадати, що за такий невеликий термін важко щось кардинально змінити. На цьому наші народні обранці заспокояться, пан Герич керуватиме далі, і лише мешканцям Львівщини доведеться відчувати „позитивні зрушення” на власній шкірі.

Та медицина – це не та сфера, ситуацію у якій можуть оцінити лише фахівці. Саме прості люди, а не звіт чиновника, можуть відкрити керівникам області усю катастрофічність стану справ у цій сфері. Напевно, було б дієвіше, якби влада хоча б раз у рік виходила із своїх насиджених кабінетів, сесійних залів і спілкувалася б із людьми. Можливо, тоді б чиновники дізнались, які „тарифи” діють на працевлаштування у лікарнях, скільки коштує „відмазатись” від роботи у сільській місцевості, через які приниження та хабарі підтверджують щороку свою інвалідність непрацездатні, які взятки бере той чи інший лікар. Чому ми згадали саме ці проблеми? Бо Ігор Герич, прийшовши до влади два роки тому, обіцяв їх вирішити.

Ось амбітні плани, виголошені паном Геричем у квітні 2005 року: подолання корупції, відновлення сімейної медицини, відкритість та доступність медичної допомоги, забезпечення відкритості використання бюджетних та позабюджетних коштів, прозорість при працевлаштуванні лікарів та ін. Що ж ми маємо зараз?

„Відкритість” тендерів. У грудні минулого року Західно-Регіональна асоціація роботодавців “Захід-Медтехніка” звернулася до Генеральної прокуратури зі скаргою щодо порушення прав одного з її членів – медичної фірми “Аква Віта” під час проведення процедури тендеру на медичне обладнання, замовником якого було Головне управління охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації. Частиною предмету закупівлі став рентгенівський апарат, який відповідав європейським стандартам і серед запропонованих на тендері був кращим як за якісними, так і за вартісними характеристиками. Однак переможцем конкурсу стало ТзОВ “Квант”. І це при тому, що запропонована “Аква Вітою” вартість апарату становила 848,9 тис. грн., а ТзОВ “Квант” - 999, 99 тис. Лише на одному тендері бюджет Львівщини втратив на операції 151, 099 тис. грн. Зауважимо, що запропоноване „Аква-вітою” обладнання - виробництва Франції та Іспанії, а ТзОВ „Квант” презентував збірний апарат власного виробництва з невідомих комплектуючих. Можна лише здогадуватись, як відбуваються інші тендери. Можливо під час конкурсу голова та члени тендерного комітету керуються не професійними, а якимось іншими мотивами.

У скарзі до Генпрокуратури, Асоціація зауважує, що правопорушення під час здійснення закупівлі медобладнання набули систематичного характеру. Як наслідок, за 2005 рік розтрата державних коштів через порушення тендерних операцій становила 3, 970 мільярдів гривень. А у 2006 році ця цифра мала тенденції до зростання…

Кадрова політика. Інша організація - Асоціація керівників медичних закладів Львівщини, незадоволена кадровою політикою пана Герича. На думку лікарів, справді кваліфіковані спеціалісти залишаються без роботи, а посади досить часто обіймають некомпетентні особи. Мабуть усі розуміють, у який спосіб це стає можливим.

У той же час можемо спостерігати щораз активнішу практику влаштування людей на неіснуючі посади. За словами голови профспілки обласної лікарні відновного лікування Ірини Платок, таких випадків лише у їх установі було чотири.

Отримання інвалідності. За словами заступника голова ЛОДА Ярослава Пітка, впродовж 9 місяців 2005 року адміністрація отримала 194 скарги на незадовільну роботу медико-соціальних експертних комісій. Люди скаржаться і на невиправдану відмову в отриманні групи інвалідності, і на факти незаконного надання інвалідності тим, хто на це не має жодних підстав. За словами пана Пітка, з 1 листопада 2005 року мали бути замінені куратори МСЕК, а з 1 січня 2006 - змінені зони обслуговування спеціалізованих та районних СЕК. Це мало б сприяти розірванню існуючих корупційних зв’язків. На жаль, все це залишилось лише благородними намірами.

Сімейна медицина У своїх перших інтерв’ю Ігор Герич обіцяв істотно збільшити кількість сільських лікарських амбулаторій. Насправді ж у 2005 році з задекларованих 22-ти новоутворень, реально працювали лише два. Згідно з даними статистики, у 2006 році на Львівщині було створено 36 СЛА. Та насправді це є всього лиш перейменовані ФАПи, а реально не відкрито жодної нової сільської амбулаторії.

„Ефективне” використання бюджетних коштів. Лише у 2005 році Управління не освоїло більш ніж 12 мільйонів бюджетних гривень, бо вчасно не надало асигнування лікувальним установам області. Ось маємо і результат - Львівська обласна клінічна лікарня (ЛОКЛ) втратила більше мільйона гривень на відновлення хірургічного корпусу.

За це й ж рік у ЛОКЛ на функціонування відділу профпаталогії використано більше 400 тисяч гривень. Хоча згідно з законодавством такі витрати фінансує Фонд соціального страхування від нещасних випадків та професійного захворювання.

Кардіоцентр. Уже тричі перерізали стрічку відкриття в обласному кардіоцентрі, однак досі він не працює. Причина – відсутність затверджених державою робочих актів прийому приміщення. А поки установа простоює, з неї потихеньку розтягують цінну апаратуру. Зокрема, за вказівкою Ігоря Герича, особливо цінний для кардіоцентру апарат для чищення крові передано іншій лікарні. На останній прес-конференції пан Герич вкотре дав обіцянку, що медична установа розпочне роботу 1 квітня …

Перелік невиконаних обіцянок можна продовжувати. Досі мешканці Соснівки покладаються на допомогу лише неурядових та благочинних організацій, бо влада так і не спромоглася створити для них обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Як втім і ВІЛ-інфіковані, які фактично залишились наодинці зі своєю хворобою. Корупція у медицині як процвітала, так і процвітає.

А найстрашніше у цій ситуації – безвихідь. Скільки б критичних матеріалів про стан медицини не з’являлось у ЗМІ, скільки б люди не скаржились і просили про допомогу – їх ніхто не чує. Досить часто це розцінюється як політичне замовлення чи зведення рахунків. Та правда у тому, що за останні два роки у медицині області не сталось обіцяних змін на краще. А це не такий вже й маленький термін. Мабуть, настав час, коли до керівництва галузями повинні прийти ефективні менеджери. Всі ми знаємо пана Герича як талановитого хірурга, однак цього не достатньо, щоб бути високопрофесійним керівником.


ІА "Вголос": НОВИНИ