[media=31800,31801,31802,31803,31804,31805,31806,31807,31808,31809,31810,31811,31812,31813,31816,31819,31821,31825] 

В прибиранні взяли участь студенти 2, 3 та 5 курсів. Викладачі наголошують – зголошувались добровільно, не заради оцінки. «У нас студенти активні і свідомі. Усі їдуть з власної ініціативи, а не за залік чи оцінку. На іспитах ніяких поблажок не буде», - розповідає Ірина Койнова, доцент кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи.

Щоправда, багатьом поїхати завадила сесія та державні іспити – цьогоріч літня сесія розпочалась раніше, оскільки в червні Львів приймає матчі чемпіонату Європи з футболу.

Зі Львова наш автобус проводжала справжня літня спека, в п’ятницю навіть зранку було спекотно. Натомість Говерла зустріла ранньою весною – місцями лежали кучугури снігу, зацвіли крокуси, а сама ж гора повністю вкрита снігом.

Прибирати вирішили трьома групами: безпосередньо біля стаціонару, трохи нижче – біля так званого 10 кілометра, і вище – біля спортбази «Заросляк». Найчисельніша група відправилась на «Заросляк», а з нею і автор цих рядків. Почати вирішили з лісу над спортбазою, який, на подив, виявився не сильно засміченим. Подекуди знаходились і пластикові пляшки, і одноразовий посуд, обгортки від цукерок, окурки, тощо, але купи сміття очі не муляли. Більш детальний «огляд» приніс кращі результати – завбачливі туристи ховають те, що лінь нести, під коріння дерев – очі не бачать, серце не болить. В коріннях дбайливо ховали ті ж пляшки, посуд, скляну тару, і навіть батарейки.

Інакше виглядала ситуація нижче – біля організованих місць відпочинку поблизу грунтової дороги. Тільки з однієї такої стоянки назбирали кілька 100-літрових мішків зі сміттям. Тут вже були і скляні банки, і купи посуду, і цілий арсенал скляних пляшок. Львівські бомжі би зраділи такому скарбу, але, на жаль, вони так далеко не добираються. В такі місця, очевидно, можна під’їхати машиною – і запасів провіанту пронести більше. Які переконання заважають цим людям потім цією ж машиною забрати сміття з собою – залишається загадкою.

Загалом, студенти та викладачі назбирали близько 10 кубометрів сміття. Для порівняння – 1,44 кубометри – це середньорічна норма вивозу сміття у Львові на одну особу.

Спілкуємось з лісничим Говерлянського лісництва Карпатського національного природного парку Василем Максимюком. При лісництві працюють люди, завдання яких збирати сміття. Але, дві людини просто фізично не можуть «прочесати» всю територію Національного парку. Інша проблема – вивіз та утилізація сміття. Найближчий полігон знаходиться за 85 кілометрів – в Надвірній, і утилізація сміття виходить дуже дорогою.

Наступного дня повертаємось до Львова. Після засніженої Говерли на першій ж автозаправці термометр радує – на дворі 29 градусів за Цельсієм. «Ех, шкода, що зараз грибів немає. За тим сміттям в такі місця залазив, куди б ніколи не поліз. Там, напевне, грибів було б багато», – ділиться враженнями від поїздки один з викладачів.

ІА "Вголос": НОВИНИ