У світі 21 вересня відзначали Всесвітній день боротьби з хворобою Альцгеймера. З цього приводу в.о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун розповіла про те, як вберегтися від цього захворювання мозку.
Відповідну інформацію Супрун опублікувала на своїй сторінці у Facebook.
«Чи заходили ви коли-небудь в кімнату, а потім зупинялись там на кілька секунд, бо забули, що вам потрібно? Або ж просто залишали ключі не на звичному місці і довго не могли пригадати, де вони лежать? Така рутинна забудькуватість є цілком природною. Однак, що старшими ми стаємо, то більш вірогідно, що це може бути небезпечним симптомом, який свідчить про появу деменції», – пише вона.
Супрун пояснила, що деменція (недугу ще називають старечим безумством) – це порушення когнітивних функцій, що провокують деградацію пам'яті, мислення, здатності спілкуватися і виконувати повсякденні завдання.Хвороба Альцгеймера є найпоширенішою причиною деменції та спричиняє 60-80% випадків цього синдрому. Симптоми недуги проявляються у літніх людей після 60 років. Однак іноді хвороба вражає і молодих людей.
Відтак, Супрун порадила, яким чином можна ефективно протидіяти хворобі Альцгеймера:
Якомога більше рухайтесь
Згідно з результатами досліджень, регулярні тренування сприяють покращенню когнітивних функцій людей, у яких були порушення пам‘яті. Коли люди ходять, бігають чи танцюють, у мозку виділяється фактор росту, що сприяє виживанню нейронів і встановленню між ними зв’язків. Це підтримує пам’ять і дозволяє вчитись новому.
Харчуйтесь повноцінно
Фізична активність разом зі збалансованим харчуванням – надійний захист від серцево-судинних захворювань, які науковці також відносять до факторів ризику, що спричиняють хворобу Альцгеймера. Здоровий раціон має включати фрукти, овочі, продукти з цільного зерна, макаронні вироби, бобові, горіхи та насіння, а також рослинні олії, рибу (оселедець, скумбрія), птицю та молочні продукти. А ось вживання червоного м’яса варто обмежити. Такий раціон також знижує ризик деяких видів раку і когнітивних розладів, та уповільнює прогрес деменції.
Не припиняйте тренувати мозок
Регулярна розумова діяльність допомагає зміцнити нейронні мережі та сповільнює їх ослаблення в процесі старіння. Читання, гра на музичному інструменті, настільні ігри чи вивчення мов – найефективніше дозволяють підтримувати когнітивні навички.
Спілкуйтесь та підтримуйте соціальні контакти
Постійне спілкування – це активна розумова діяльність, зокрема концентрація уваги та стимуляція пам’яті, а це покращує когнітивні функції та зміцнює нейронні мережі. Тому спілкуйтесь з близькими якомога більше, пригадуйте різні історії, обговорюйте новини чи книжки.
ІА "Вголос": НОВИНИ