Ці клуби перебувають у скрутному фінансовому становищі, є проблеми із виплатою футболістам та іншим працівникам клубу зарплатні.   

Щоби врятувати Прем’єр-лігу від скорочення, подейкують, що Виконком Федерації футболу України прийняв рішення не карати клуби за борги. Щоб продовжити ліцензію, буде достатньо надати гарантійний лист із зобов’язанням з часом погасити усі заборгованості. Але чи підуть на «мирову» футболісти, ніхто наразі не знає.

При непросту ситуацію в українському футболі «Вголос» розпитав у колишнього президента Професійної футбольної ліги Святослава Сироту.

- У мене двояка оцінка ситуації, - каже Святослав Анатолійович. – По-перше, потрібно зробити так, аби усі клуби еліти залишилися. По-друге, потрібно допомогти клубам. А це не одне і те саме. Кажуть, що Виконком ФФУ вирішив дозволити клубам заявляти команди по гарантійних листах. Тобто, борги залишаються, але це не буде приводом позбавляти когось ліцензії.

А як же статут УЄФА, який забороняє подібне?

Мені здається, що якщо таке рішення було прийняте, то його узгодили з УЄФА. Для Європейської асоціації головне, щоби проводився чемпіонат. І якщо Федерація попросить про поступки, УЄФА на це може піти. У нас же екстрена ситуація, війна в країні. І багато хто не виконує своїх зобов’язань і списує це на війну. Це популярна відмовка. Навіть люди, які жодного стосунку не мають до війни, усе списують на бойові дії. Але якщо переконати у тому, що потрібно усе робити, аби зберегти чемпіонат, європейці підуть на поступки.

Інша справа – як допомогти клубам. Наразі важко сказати, як нове керівництво ФФУ буде працювати у цьому напрямку. Якщо інформація про гарантійні листи підтвердиться на офіційному рівні, це буде перший крок Федерації у цій форс-мажорній ситуації. Клубам просто деякий час дозволять не сплачувати борги.

Як на мене, потрібно звернути увагу на інше. Не дарма УЄФА придумала фінансовий фейєр-плей. Його суть у тому, щоби жити відповідно до своїх можливостей. Усім знайти багато грошей не реально, але потрібно, вчитися витрачати стільки, скільки дозволяє бюджет. Якщо у тебе зарплата дві тисячі гривень, то ти не братимеш в кредит «Лексус». А деякі клуби так роблять. Беруть в кредит «Лексус», а потім кажуть, що не мають можливостей його оплачувати. Потрібно відштовхуватися від наявних грошей. Спочатку потрібно обмежити витрати, розрахуватися із боргами, а уже потім відновлювати діяльність в межах свого бюджету.

При наявності боргів, потрібно команду допускати до змагань, але заборонити трансферну діяльність хоча б на рік. За цей час керівництво клубу має можливість розрахуватися із боргами. І поки борги не будуть погашені, заборонити трансфери. Тоді не буде таких скандалів, як зараз маємо у «Металісті», «Волині» та інших клубах.

Якщо Виконком і справді прийматиме гарантійні листи від клубів, на основі яких ті будуть допускатися до участі в чемпіонаті, то, виходить, що Федерація діє в ущерб інтересів футболістів. Адже у «Металісті», «Говерлі» місяцями не виплачують зарплати. А тепер вони напишуть гарантійні листи і не будуть далі розраховуватися із своїми гравцями…

Ми зараз можемо тільки припускати, причому робимо висновки не з офіційної інформації. Нове керівництво Федерації працює тільки місяць, зараз зарано робити висновки. Треба ще почекати до літа, тоді і зрозуміємо на чиїй стороні Федерація.

Якщо права футболістів будуть порушуватися, то вони можуть подавати скарги в прокуратуру, цивільні суди. У нас уже такі прецеденти були із київським «Арсеналом». Через борги по зарплаті «канонірів» було відкрито навіть кримінальне провадження. Це ж може повторитися і зараз.    

А чи не краще у наступному сезоні залишити в Прем’єр-лізі десять клубів, іншим дати можливість зменшити бюджет, виступаючи в першій лізі, вирішити свої боргові проблеми і повернутися через рік в еліту?

У першій лізі власники клубів можуть втратити інтерес до футболу і ми втратимо команду.

Як на мене, оптимальніше налагодити діалог між футболістами і керівництвом клубів, домовитися про поетапне погашення боргів. При цьому заборонити клубам трансферну діяльність. А команди не можна скорочувати в Прем’єр-лізі.

Як думаєте, скільки в наступному сезоні гратиме команд в еліті?

Може бути усе, що завгодно. Побачимо, як діятиме Федерація, яким шляхом вона піде.

Мені здається, потрібно зберегти 14 команд, а ще краще, щоби було 16-ть. Не потрібно втрачати масовість виду спорту. Головне, щоби клуби правильно витрачали гроші. Чим більше регіонів буде представлено в Прем’єр-лізі, тим краще.

Розмовляв Олег Петренко, «Вголос»

ІА "Вголос": НОВИНИ