Складні часи для легендарної фармації на Марійській площі. Аптека відомої мережі, яка працювала тут останні кілька років, зачиняється. Що буде із унікальним приміщенням та його історичними інтер'єрами? І чи вдасться їх зберегти?
Репортаж з аптеки провели журналісти телеканалу NTA
Сьогодні у фармацевта Ірини останній робочий день на цьому місці. Дівчина пропрацювала тут 3 роки, розлучатись, каже, дуже шкода.
"Уже полюбила цю аптеку, тут працювати саме задоволення. Дуже багато туристів, яким цікаві інтер"єри, заходять подивитися - комусь порадили знайомі, хтось випадково її побачив", - говорить вона.
За ліками сюди регулярно приходять львів'янка Ірина, однак вабить, каже, геть не інтер'єр.
"Мені зручно по дорозі, я сюди заходжу. Але нема часу за ліками звертати, яка тут аптека. Тоді, знаєте, треба робити аптеку-музей, тоді, можливо, буде більше якісь варіанти", - розмірковує жінка.
Аптека у цьому приміщенні працює вже понад 100 років, хоч власники, звісно, змінювалися. Заснував тут фармацію ще у 1921 році Стефан Стенцель. Три роки тому унікальні меблі та інтер"єри за власні гроші відновила відома мережа аптек, а тепер, через високу ціну оренди, помножену на пандемію, змушені виїхати з приміщення.
Відновили меблі, відновили інтер'єр. Значні проведені були реставраційні роботи. Яка буде доля цієї аптеки, ми не можемо знати. Звичайно, нам шкода. Тому, що наша компанія вклала частинку душі - коментує Сергій Лозинський, операційний директор мережі аптек »D.S"
Приміщення належать державному підприємству Надра України Західукргеологія. Із директором підприємства Михайлом Лишаком журналісти НТА спілкуються телефоном.
«Що там закриють сторічну аптеку - для мене це взагалі новина. Юридично зараз знаходиться в суборенді дане приміщення. Повідомлень про те, що буде розірвано договір, нам не надходило» - говорить він.
Приміщення в суборенді, та чи вдасться власнику зберегти аптеку - невідомо.
Так склалося, бо приміщення в суборенді. А орендарем є інша фірма - ТОВ «Старовинна аптека». Її створили 3 роки тому. Тоді виникла дуже схожа ситуація - через високу плату виселяли фармацевтів. Після тривалого конфлікту, аптека, яка працювала тут багато років, таки переїхала, а приміщення здали в суборенду. Фактично фармацію в цьому приміщені вдалось зберегти, хоч юридично структура вже геть інша.
"Між містом і власником приміщення, ДП Надра України, підписаний спеціальний охоронний договір. Три роки тому міський голова Садовий обіцяв, що на Марійській буде аптека і крапка. Проте тепер, під час чергової кризи, втручатися у ситуацію у Ратуші вже не спішать. Навіть на коментар у чиновників часу не знайшлося", - говорить журналістка Тетяна Юркевич.
Громадський активіст та пам'яткоохоронець Андрій Салюк каже - саме старовинні інтер"єри є надзвичайно уразливими до руйнування. Через білі плями в законах, складені руки можновладців та безвідповідальність власників.
"Ми маємо знову приклад, коли гроші перемагають культуру. Нам би треба було, щоб змінилося ставлення державної влади, зокрема міністерства, до збереження культурної спадщини. І були б прийняті відповідні закони, які б дали можливість зберігати інтер"єри", - пояснює пам'яткоохоронець.
Натомість поки що майбутнє аптеки на Марійській площі дуже туманне. Ключове питання тепер - чи вдасться зберегти там аптеку і, головне, хто саме повинен рятувати спадщину.
ІА "Вголос": НОВИНИ