Ситуація на Львівському ринку нерухомості останнім часом є дуже непростою. І це стосується що житлового сектора, і комерційного. Про проблеми та перспективи на цьому ринку „ПресТайму” розповів гендиректор ТзОВ „Інвестиційна компанія „Комфорт-Інвест” Тарас Сосновський:

— Як свідчить статистика, на сьогодні місто Львів займає останнє місце серед обласних центрів України по коефіцієнту житлової площі, який припадає на душу населення. Також Львів займає одне з останніх місць в Україні по кількості зданого житла за останніх п’ять років. Це спричинено різними факторами. По-перше, Львів — місто щільної забудови, тобто він є затиснутим своїми межами, по-друге, у місті в минулі роки не виділялася земля під забудову житла, а якщо й виділялася, то дуже мало.

Останнім часом ведеться багато розмов про будівництво міст-супутників. Ви вважаєте, що це будівництво найближчим часом розпочнеться?

Ця ідея звичайно цікава і не позбавлена здорового глузду, проте реалізувати її у життя дуже складно. Бо такий проект потрібно забезпечити всією інфраструктурою. Як інженерною, так і транспортною та соціальною. Це завдання не одного і не п’яти, а можливо, навіть і не десяти років.

Починати будувати місто-супутник найкраще там, де є потреба в робочій силі. Але першим кроком повинно бути створення потужного технопарку. Тобто, має бути набір земельних ділянок для розміщення виробництва, а потім вже можна говорити про забудову самого житла, бо навпаки буде не вірно. Що розумного буде в тому, коли збудуємо в полі будинки, затративши величезні кошти, а потім там ніхто не захоче жити.

Якщо ж все таки розпочнеться будівництво міст-супутників, „Комфорт-Інвест” буде також будувати?

Ми займаємося комерційним будівництвом, тому звичайно, що робота для нас там також знайдеться.

Який Ваш прогноз, як себе поводитимуть ціни на житлову нерухомість у Львові?

Здешевлення точно не буде, але й не буде такого, як ми спостерігали у 2005 році, коли ціни на квартири зросли рівно у два рази.

Тобто на сьогоднішній день можна очікувати росту цін на житло, але на рівні 10-15%, можливо, 25% в рік.

Але так повинно бути, бо економіка і суспільство розвивається, є достатній приріст ВВП, зростає середня заробітна плата і відповідно буде зростати і вартість життя. В першу чергу, це торкнеться комунальних послуг, потім продуктів харчування, а пізніше і цін на житло.

Якщо знову ж таки говорити про вартість житла у містах-супутниках, то можу сказати, що завжди є місця престижні, де до вартості за квадратний метр житла додається ще „плата за статусність”. І є місця менш престижні, де ціна на житло складається більше з економічних параметрів. Але треба пам’ятати що ціни на житло завжди формує ринок, тобто співвідношення попиту та пропозиції.

Наскільки зросте будівництво у Львові до „Євро-2012”?

Я би не переоцінював вплив „Євро-2012” на економіку в цілому. Звичайно, воно буде важливим для певної промоції і для розвитку туристичної індустрії. А щодо будівництва, то я б не сказав, що обсяги значно зростуть, і навряд чи будуть більше, ніж було заплановано. Так, збудують ще 20 готелів, але мабуть і без „Євро-2012” їх збудували б 15, а можливо би і всі 20. Я не можу гарантувати.

Також Львів давно потребує спортивно-виставкового центру і я переконаний, що він рано чи пізно був би збудований. А так ми, принаймні, маємо нагоду зробити це швидше.

Саме „Євро-2012” у Львові триватиме два тижні, оскільки у нас не буде фінальних матчів. Ці дні швидко пройдуть, а далі ми знову залишимося зі своїми проблемами. Тобто промоційно — буде значення, а для економіки в цілому чемпіонат має бути поштовхом.

Ми, наприклад, розвиваємося згідно наших планів. І цього року намагатимемося реалізовувати їх в дійсність. Зокрема, ми здаємо в експлуатацію два містечка з котеджами в Солонці та Сокільниках, а також кілька житлових будинків у Львові.

Звичайно до „Євро-2012” будуть певні запити на будівництво і ми їх радо розглянемо та запропонуємо свої послуги

Як ви працюєте на ринку нерухомості з вашими конкурентами?

Я вважаю, що з конкурентами по-перше потрібно спілкуватися, а по-друге треба домовлятися. Бо будівництво — це така галузь, де одній компанії часто не можливо виконати всі роботи, тому найкраще ділитися з іншими в тому плані, що сьогодні ми робимо цю роботу, а завтра ви робите іншу. Як показує досвід – це найкраще. 


ІА "Вголос": НОВИНИ