Як зазаначив завідувач кафедри екології Національного лісотехнічного університету України, доктора с/г наук, професор Леонід Копій, 80% господарької території парку будуть цілком доступними для населення. 

«Громадяни часто плутають поняття заповідник і національний природний парк. Це різні структури. Заповідник – це територія, на якій заборонена будь-яка діяльність. А Національний природний парк – це територія, яка скаладається з кількох зон: заповідної – 5-20% і господарської, яка поділяється на території рекреаційного відвідування, обмеженого рекреаційного відвідування і зони, розташовані навколо заповідних територій, тобто буферні зони. В принципі, на цих 80% господарської території суттєвих обмежень господарської діяльності населення і підприємст немає», - пояснив Леонід Копій.

За словами старшого наукового співробітника лабораторії природоохоронних і туристичних досліджень Львівського національного університету ім. Ів. Франка Юрія Зінька, створення таких об’єктів вимагає широкого інформування громадськості. 

«Жоден парк в Україні за останні 10 років не створювався легко. Національний парк «Гуцульщина» на Франківщині ще досі ге має земельного акту, на тернопільщині щодо Дністровського каньйону не можуть знайти спільної мови з громадськістю. І ми на Львівщині теж пішли шляхом, я би сказав, адміністративно-науковим, без широкого спілкування з громадськістю. І коли вже доходить до затвердження меж, місцеве населення розуміє, що це не просто, що це стосується цієї території, де вони жиуть і там буде якийсь режим, про який вони нічого не знають», - зазаначив він.

Юрій Зінько вважає, що для уникнення пробллем з місцнвим населенням повинна проводитися відповіддна робота.

«Повинні вийти буклети доступною мовою. Щоб люди в селі розуміли, які конкретно вони вигоди будуть мати від того парку», - наголосив він.

На думку Зінька, якщо цього не зробити, то парк попадає «в розряд тих новостворених і ще не створених парків у Західній Україні, які через погану роботу з громадськісю так і залишилися зі своїми проблемами».

Указом Президента України від 01.12.2008 року № 1129/2008 „Про розширення мережі територій національних природних парків та інших природно-заповідних об'єктів" на території Львівської області передбачено створення національного природного парку „Пам'ятка Пеняцька".

До парку повинні увійти території 29 міських, селищних і сільських рад Золочівського, Бродівського, Буського районів. Він має охопити частково територію загальною площею близько 25 тис. га, у тому числі 3-7 тис га планується надати у постійне користування, а решта увійде до складу парку без вилучення у землевласників і землекористувачів. НПП буде охоплювати територію фізико-географічних районів Гологір і Вороняків, що разом із Розточчям та Кременецькими горами (Тернопільська область) формують північно-західний край Подільської височини. На цій території сформувалися унікальні осередки рослинних угруповань, а також букові лісостани, що ростуть на північно-східній межі ареалу й становлять особливу цінність у загальноєвропейському масштабі. Тут бере початок р.Західний Буг, що має міждержавне значення. Ця територія належить до найцінніших у природничому та культурно-історичному аспектах територій України. Тут поширено понад 200 видів рослин різного статусу охорони (Червона книга України, Європейський список, Бернська конвенція, регіонально рідкісні види).

ІА "Вголос": НОВИНИ