Міжнародна група дослідників виявила, що молоді мавпи цілком задоволені життям, але до середнього віку задоволення падає, а потім знову піднімається до старості. Аналогічні коливання давно помічені серед людей і називаються "U-подібна крива".
У дослідженні брали участь психологи, приматологи та економісти.
Результати дослідження опублікував журнал Клацнути Proceedings of the National Academy of Sciences.
Олександр Вейсс з Единбурзького університету говорить, що вчені "тестували, чи застосовна U-подібна крива, яка описує кореляцію між віком і задоволення життям, до приматів, як і до людей".
За його словами, він сподівався, що схожі результати серед людиноподібних мавп продемонструють близький родинний зв'язок людей із шимпанзе та орангутангами.
Дослідження і справді засвідчило, що U-подібна крива однакова для людей, орангутангів і шимпанзе незалежно від статі. Іншими словами, це явище не можна назвати винятковим для Homo sapiens.
Учені дослідили 508 шимпанзе (Pan troglodytes) і орангутангів (Pongo sp.) різного віку і різної статі. Мавпи жили в зоопарках, науково-дослідних центрах і заповідниках.
Рівень їхнього щастя і задоволення життям визначали працівники зоопарків, добровольці, дослідники та ветеринари, які працювали з цими мавпами як мінімум два роки і добре їх знали.
Екзаменатори заповнювали анкету, побудовану на моделі задоволення життям людини і лише злегка змінену для приматів.
За словами Олександра Вейсса, близькість між людьми, шимпанзе та орангутангами заснована не тільки на генетиці і психології.
Наприклад, нагадує він, людиноподібні мавпи відчувають такий самий соціальний тиск, як і люди.
Звичайно, продовжує вчений, "коли у шимпанзе настає криза середнього віку, їм не хочеться раптом взяти й купити собі модну червону машину".
"Але вони можуть хотіти більше, ніж зазвичай, чогось іншого - наприклад, злягатися з самками", - каже він.
Співавтор доповіді Ендрю Освальд з Ворікського університету вивчає питання щастя і задоволення серед людей вже більше 20 років.
Орангутанги також потерпають від меланхолії і пригніченого стану.
"Однією з причин того, чому ми хотіли отримати інформацію про мавп, є той факт, що серед людей U-подібна крива виглядає абсолютно ідентично, коли статистика враховує такі фактори як рівень освіти, доходів та сімейний стан".
Як говорить Ендрю Освальд, він був просто приголомшений, виявивши ідентичну U-подібну криву серед шимпанзе та орангутангів.
Вчений дійшов висновку, що криза середнього віку реально існує, і позаяк вона існує "серед наших найближчих біологічних родичів, це вказує на те, що корені цього феномену сягають у біологію і психологію".
Протягом багатьох років феномен кризи середнього віку вважався унікальним для людей і їх стилю життя. Але, як говорить психолог Олександр Вейсс, з цього дослідження можна зробити висновок, що стиль життя людей може бути і є лише однією з причин цього психологічного стану, але не пояснює цей феномен повністю.
"Нам слід глибше придивитися до нашого еволюційного минулого, до наших спільних із шимпанзе і орангутангами предків", - каже він.
Джерело: BBC
ІА "Вголос": НОВИНИ