[media=12691,12692,12693,12694,12695,12696,12697,12698,12699,12700,12701,12702,12703,12704] 

«Виставка є спільним проектом Львівського музею історії релігії та Інституту історії церкви УКУ в особі отця Андрія Михалейка. Вона має назву «Жива історія». Ми хотіли за хронологічним принципом проілюструвати всі події життя Патріарха, з спогадами свідків, очевидців. Ця виставка вимагає зупинитися і вдумливо дивитися ці фото, читати представлені тексти. Можливо це потребує більше часу, але це зворушливі слова – спогади людей, старших, дотичних до Патріарха, чимало з яких уже немає, і в цьому унікальність її, що ми встигли зафіксувати їхні слова», – розповіла куратор виставки Наталя Матлашенко.

За її словами, Львівський музей історії релігії був першим, хто двадцять років тому, зорганізував виставку, присвячену столітньому ювілею Патріарха. Ця виставка була сформована за іншим принципом, на ній було представлено багато особистих речей.

«Цього разу в нас дещо інший підхід. Сьогоднішня виставка є документальною. Здебільшого тут зосереджені світлини та документи. Але ми працювали над нею довго», – анонсувала Матлашенко.

Куратор додала, що на виставці вперше представлений дуже цікавий документ, датований 1942 роком, німецькою мовою. «Це інструкція з Берліну до Рівного, до Рейхскомісаріату. Йдеться про табори для військовополонених. В документі аналізується ситуація, що в цих таборах є віруючі з Східної України та Західної. І там роз’яснюється, що віруючі із Східної України – це православні, а з Західної це греко-католики графа Шептицького. І тут наголошується не допускати духівників Шептицького до спілкування з українцями військовополоненими зі Сходу України, бо вони є носіями української національної ідеї. Це було сформульовано німцями», – розповіла Матлашенко.

Виставка ілюструє життя Патріарха Йосипа Сліпого від довоєнного періоду (підпілля, репресії, ув’язнення) і після 1963 року, час перебування в діаспорі. Всі етапи життя Патріарха, Верховного архієпископа, кардинала і митрополита Йосипа Сліпого проілюстровані текстами спогадів, інтерв’ю, документами, листами, світлинами, особистими речима вірних УГКЦ.

ІА "Вголос": НОВИНИ