У офіційному повідомленні ABW підтвердила факт затримання 4 лютого минулого року за підозрою у шпигунстві громадянина Росії, який кільканадцять років перебуває в Польщі. Процесуальні дії у цій справі АBW здійснює під наглядом Варшавської Апеляційної Прокуратури.

Від моменту затримання справа перебувала під грифом „цілком таємно”. Заступник голови Варшавської Апеляційної Прокуратури Роберт Маєвські підтвердивши, що слідство цій справі ведеться, зазначив, що на даний момент розслідування також носить характер „таємниці найвищого рівня”. Додав, що невдовзі до суду надійде обвинувальний вирок.

За інформацією Видання Юридична Газета (Dziennik Gazeta Prawna), заарештований росіянин шпигував для військових служб російського ГРУ. У Польщі проживав понад 10 років, досконало володів мовою, мав невелику фірму, яка займалась продажем оптики до мисливської зброї. Контррозвідці ABW вдалось його виявити. Хоча при затриманні чоловіка застали зненацька, він пробував чинити опір. У нього виявлено апаратуру для секретного зв’язку.

Серед сфер зацікавлення затриманого російського резидента польські медіа називають питання енергетичної безпеки країни, взаємодію Польщі з НАТО.

За інформацією видання, президент Польщі Лєх Качинський відзначив декількох співробітників ABW, які тривалий час працювали над виявленням шпигуна. Втрата агента відбилась „широкою луною” в Москві та могла стати однією з причин для відправлення у відставку президентом Мєдвєдєвим у квітні минулого року шефа ГРУ генерала Валентина Корабельникова.

Шпигунські афери в Польщі трапляються не вперше. У вересні 2009 року Окружний суд у Варшаві, на закритому засіданні засудив Сергія М., громадянина Білорусі на п’ять з половиною років ув’язнення за шпигунство проти Польщі, встановивши, що той за гроші намагався отримати секретну інформацію про польське МЗС. Захист подав клопотання про звільнення з ув’язнення у зв’язку з тим, що білорус перебував там уже понад три роки та набув права на звільнення. Громадянина М. було затримано у 2006 році в Литві за поданням Польщі.

Найбільшим шпигунським скандалом в Польщі пов’язаним зі спецслужбами колишнього СРСР була справа Марка Зелінського (майора Міністерства Внутрішніх справ РП у 80-х роках), який у 1981-1993 роках співпрацював з військовою розвідкою СРСР, а потім – Росії. Його польські спецслужби затримали у 1993 році у Варшаві під час вручення шпигунських матеріалів військовому аташе посольства Росії полковнику Володимиру Ломакіну, якого потім було вислано з Польщі. Зелінський отримав 9 років ув’язнення.

ІА "Вголос": НОВИНИ