З початку 2019 року Україна перейшла зі застарілих радянських ГОСТів на нові стандарти класифікації та вимірювання ділової деревини, гармонізовані з європейськими стандартами.
Про це повідомив заступник голови Державної агенції лісових ресурсів Володимир Бондар.
“2018-й став останнім роком, коли Україна працювала за радянськими ГОСТами. Держлісагенція планомірно готувалося до переходу на нові державні стандарти, гармонізовані з європейськими. Якщо раніше ділова деревина (лісоматеріали круглі) розподілялися на три сорти — І, ІІ, ІІІ і була низка сортиментів за призначеннями, то з 2019-го розподіляється на чотири класи якості — А, В, С, D, як і в європейських країнах, з відсутнім визначенням їхнього напрямку використання”, — розповів Бондар.
За його словами, в основу принципу класифікації за європейською системою стандартизації круглих лісоматеріалів покладено показник розміру й якості колод — чим більший діаметр деревини та менша кількість недоліків, тим вищий клас якості.
- До класу А відносять лісоматеріали з нижньої частини колоди з чистою деревиною або незначними недоліками, що не обмежують її використання.
- До класу В відносять лісоматеріали середнього класу без особливих вимог до чистої деревини та зі сучками в межах середньої кількості для кожної породи.
- До класу С відносяться лісоматеріали нижчі за якістю від середнього класу з невеликими недоліками, які не сильно сильно знижують природні властивості деревини як матеріалу.
- До класу D відносяться лісоматеріали, що за вимогами не підходять до трьох вищих класів, але з яких ще можна отримати пиломатеріали для подальшої експлуатації.
Також він повідомив, що європейські стандарти існують на лісоматеріали з дерев таких порід, як бук, дуб, сосна, ялівець, ялиця, модрина, тополя, тис. Та попри те, немає нормативів класифікації деревини з порід дерев, які є у достатній кількості на території України. В Європі через надто малу кількість такої деревини класифікацію для неї визначають за найбільш наближеним стандартом, наприклад, якість колоди з вільхи або осики визначають за нормативами на тополю. В Україні при застосуванні такої класифікації можуть виникати суперечливі питання. Тому після численних консультацій із експертами та виробниками з європейських країн ухвалили рішення про розробку додаткових Технічних умов України, якими встановлюють вимоги до класифікації тих видів лісопродукції, яких не має в регламенті європейської класифікації.
Додамо, що в Україні з’явиться електронний лісорубний квиток.
ІА "Вголос": НОВИНИ