Таку ініціативу парламентарів та громадських організацій сьогодні на брифінгу у Верховній Раді щодо захисту виборчих прав українців за кордоном озвучив народний депутат Олег Канівець, передає прес-служба нардепа.

«Ця ідея зумовлена фактичним порушенням виборчих прав сотень тисяч, а то й мільйонів українців, які проживають за кордоном. За діючим законом про парламентські вибори такі українці можуть голосувати лише за партійні списки. Проте вони не мають права голосувати за кандидатів-мажоритарників. Це пряме порушення їх конституційних прав. Оскільки ми рухаємось до Європи, то у виборчому законодавстві нам необхідно врахувати права українських трудових мігрантів, адже це чисельна виборча аудиторія», – зазначає Олег Канівець.

За словами парламентаря, за кордоном проживає приблизно 7 мільйонів українців. Тільки минулого року вони інвестували в українську економіку, за офіційними даними 7 мільярдів доларів, а за неофіційними – понад 15. «Трудові мігранти – найбільші інвестори нашої економіки. Існує соціальна несправедливість по відношенню до цих людей – їх виборчі права не захищенні належним чином. Ми хочемо змінити цю ситуацію. Ці люди мають право приймати активну участь у житті держави», – наголосив Канівець.

У свою чергу голова Комітету виборців України Олександр Черненко зазначив, що питання голосування громадян України, які перебувають за кордоном, не нове – воно бурхливо дискутувалося під час останніх парламентських виборів. «Сьогодні ми розпочинаємо широку публічну дискусію з цього приводу, і можливо вже навесні нам вдасться вийти з серйозною законодавчою ініціативою.  Громадяни України, які перебувають за кордоном, повинні мати право реалізувати свої виборчі права. Наша ініціатива – створення декількох закордонних округів зі своїми кандидатами-мажоритарниками. У світі є такий досвід», – говорить Черненко.

Позафракційний нардеп Олесь Доній наголосив на тому, що Україна входить до п’ятірки країн з найвищим рівнем еміграції населення. «Нажаль, економічна й політична ситуація в нашій державі така, що ми можемо передбачати подальше збільшення трудової еміграції з України».

Зі свого боку перший заступник голови парламентського Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Андрій Шевченко звернув увагу на те, що питання відновлення виборчих прав українських трудових мігрантів необхідно розглядати в контексті інтеграції України в спільноту демократичних держав Європи.

ІА "Вголос": НОВИНИ