Василь Музика – cекретар Львівського обласного комітету СПУ
Які пункти передвиборчої програми СПУ Вам імпонують найбільше?
Я долучився до СПУ тоді, коли Олександр Мороз підтримав Віктора Ющенка на президентських виборах. Хоча ідея соціалістів мені була близькою все життя. Адже я походжу з робітничо-селянської землі і 12 років працював на заводі “Полярон”. Ті ідеї, котрі Соціалістична партія намагається втілити у життя у нашій державі, є для мене дуже близькими та зрозумілим.
Найперше, я є прихильником позиції СПУ, що в жодному разі не можна допустити продажу землі. Земля – це останнє, що ще залишилося у нашого народу.
Друга актуальна проблема – це реформа місцевого самоврядування. Треба, аби місцеві громади могли розпоряджатися коштами, які вони заробляють самі. Згідно з нашою програмою 80% коштів мають залишатися на місцях і лише 20-30% – йти у відання центральних органів влади. Я вважаю, що держава мусить зробити це першочергово, бо інших шляхів для підняття добробуту на місцевому рівні в Україні немає. З тих коштів, які будуть залишатися на місцях, ми ремонтуватимемо дороги, будемо підвищувати зарплату вчителям, реалізовувати спеціальні програми. Ми хочемо створити такі аптеки, де б ліки продавалися без накруток.
Наразі це все на рівні ідеї, однак ця ідея потрібна не тільки соціалістам, але й усім громадянам, які проживають в Україні.
Як би Ви оцінили приватизаційні процеси в Україні загалом та на Львівщині зокрема?
Те, що в Україні відбувалося з 1991 року, назвати приватизацією дуже важко. Використовуючи тогочасне важке матеріальне становище людей, буквально за копійки було скуплено приватизаційні ваучери та тихенько в кабінетах «прихватизували» основні об’єкти, які народ створював працею цілих поколінь. Зараз, за останні два роки, відколи Фонд держмайна очолила наша однопартійка Валентина Семенюк, приватизаційні процеси почали приносити в держбюджет суттєві кошти. Суми зросли у багато разів.
Хоча, на мою думку, далеко не все можна продавати. Два місяці тому, після викупу “Львівприладу”, ми організовували пікети біля стін тендерної комісії, оскільки не погоджувалися з умовами викупу підприємства, які, на нашу думку, були нереальними. Після наших акцій ціну переглянули і підприємство продали вже за значно вищою ціною. А нас у нашому місті не підтримав ніхто! НІ “Свобода” , яка бореться за права українців, ні партії, які мають велику підтримку населення та вагоме представництво у міській та обласній радах – та ж “Наша Україна” і БЮТ. Не було нікого!
СПУ бачить Україну в ЄЕП чи у Європейському союзі?
Я, як житель Галичини і громадянин України, заявляю – я бачу Україну тільки в Європейському союзі! Мета нашої партії – збудувати Європу в Україні. Але це в жодному разі не передбачає поганих відносин зі східними сусідами, наприклад, з Росією та Казахстаном. Ніхто цього не хоче і ніяка людина, яка хоч трохи дружить з головою, не буде говорити інакше. Не враховувати потужний потенціал Росії та інших держав – це просто нерозумно. А використовувати цю карту, аби розділяти Україну, яка і так перебуває у дуже невигідному становищі – дуже неправильно. СПУ ніколи не пропагувала речей, які ведуть до розколу суспільства. Ми завжди намагаємося не акцентувати увагу на тому, що може розділити суспільство, а займатися реальними справами, які можуть покращити життя людей і вивести нашу державу на достойний економічний рівень.
Нещодавно нардеп від Партії регіонів Валерій Коновалюк на прес-конференції у Львові заявив, що в областях України, де переважає російськомовне населення, російській мові потрібно надати статус державної регіональної. Якою є Ваша думка з приводу?
Партія регіонів має свою думку, враховуючи те, що вона електорально дуже близька до східних областей, де переважає російськомовне населення і де в неї є більша підтримка. Електорат СПУ зосереджений переважно в центральній Україні, серед сим патиків нашої партії чимало жителів села – тобто наші виборці у переважній їхній більшості – україномовне населення і СПУ вважає, що державною мовою має бути тільки українська.
Такою самою є і моя особиста думка – що державною мовою має бути тільки українська. Я хочу, щоб мене зрозуміли правильно – у мене є багато друзів в Росії і я, звичайно ж, не маю нічого проти цієї країни. Але ситуацію з мовами в нашій країні можна порівняти з ситуацією у спорті. От візьмімо, наприклад, боксера-професіонала Майка Тайсона і боксера Костю Дзю – також професіонала. Якщо порівнювати стан російської і української мови в нашій країні, то перша нагадує Тайсона, а друга – Костю Дзю. Вони є в різних вагових категоріях і стартових умовах. А якщо їх поставити у рівні умови, то існує ризик, що українську мову ми можемо просто втратити. Тому моя позиція – державна мова в Україні має бути тільки українська, а місцеві регіональні мови повинні мати місцевий статус, аби люди, що проживають у цих місцях могли спілкуватися без порушення їх конституційних прав.
Якими є шанси СПУ на позачергових виборах 30 вересня?
Підтримка соціалістів на Львівщині могла би бути більшою, але маємо те, що маємо. Якщо розбиратися чому так є, то я вважаю, що до певної міри спрацювала запущена теза про буцім-то «непрохідність» Соціалістичної партії. Хоча в демократичному суспільстві говорити, яка партія пройшла, а яка ні можна тільки за результатами виборів. Ну але все-таки цей популізм дав свій ефект. Окрім того соціалісти частково втратили свої медіа. Всім відомий скандал з “Сільськими вістями”.
Але ми впевнені, що Соціалістична партія потрапить до парламенту. Бо електорат, який у нас є, природно проголосує за Соцпартію. Проходження до ВРУ для нашої партії взагалі не є проблемою. Звичайно, якщо відбуватимуться жахливі маніпуляції і окремі партії просто будуть викидати СПУ з парламенту, бо “великі” поміж собою домовилися – то це вже буде зовсім інше кіно. Але якщо вибори відбуватимуться чесно, то ми отримаємо 4-5% в Україні, хоча на Львівщині, звичайно, результат буде трохи меншим – 2-2,5%.
До речі, для держави небезпечне чітке ідеологічне і політичне розшарування по регіонах. Ми маємо дійти до того, щоб у кожному регіоні будь-яка партія мала права на існування. А зараз люди втратили повністю повагу до державних інститутів влади! Але це не люди винні! Те що ллється на людей з екранів телевізорів, з виступів політиків, ллється тільки для того, щоб отримати голоси. А в подальшому, між іншим, це по них і вдарить. Але про це ніхто зараз не думає. Соцпартія ніколи не йшла таким шляхом. Ми приймаємо рішення, які, можливо у певному регіоні не популярні, але ми дбаємо за інтереси держави.
ІА "Вголос": НОВИНИ