Про новинку команди кембриджських хіміків і архітекторів розповіла в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, повідомляє Сегодня.
Один з найміцніших матеріалів в природі – павутина, і вчені вже давно з перемінним успіхом намагаються відтворити її властивості в лабораторних умовах. Цього разу автори роботи використовували гідрогель, що на 98% складається з води і на 2% – з кремнезему і целюлози, що утворюють кукурбітуріли – макроциклічні з'єднання, що зовні нагадують гарбуз або бочку без дна і кришки. Усередині такої «бочки» можуть перебувати невеликі органічні молекули і іони.
За словами вчених, така структура дозволяє формувати з гідрогелю довгі і дуже тонкі – до мікрона в діаметрі – нитки. Через приблизно півхвилини вода випаровується, залишаючи міцне еластичне волокно.
Хоча отриманий матеріал не дотягує міцністю до павутини, його ключова відмінність від інших експериментальних матеріалів в натуральності і не токсичності всіх його елементів. Крім того, його можна виготовляти при кімнатній температурі. Також новий матеріал не поступається пружністю амортизуючому шнуру, чим можуть похвалитися лише кілька синтетичних аналогів павутини.
ІА "Вголос": НОВИНИ