«Зомбування» - не рідкість серед тварин. Оси Reclinervellus nielseni паразитують на павуках-кругопрядах: відклавши яйця, оса за допомогою наркотичних речовин змушує павука побудувати міцний кокон, який захистить лялечку оси.

Про це пище NakedScience.

 Гусінь метеликів Narathura japonica перетворюють мурах в агресивних «охоронців» - наркотик міститься в солодких поживних краплях, які виділяє гусінь.

 Американські вчені виявили ще один характерний прояв такого «поневолення». Жертвами стають жуки Chauliognathus pensylvanicus. На відміну від вищеописаних випадків, «господарем» жука стає не комаха іншого виду, а паразитичний грибок Eryniopsis lampyridarum. Він відноситься до сімейства ентомофторових - всі ці грибки вражають комах, деякі використовуються як інсектициди.

 Грибок Eryniopsis lampyridarum обходиться зі своїми «рабами» вкрай жорстоко. Жуки багато часу проводять на квітках. Там і гине жук, заражений грибком. Грибок продовжує впливати на мертвого жука, змушуючи його міцно стискати щелепи - тільки вони утримують комаха на квітці.

Вченим вперше вдалося однозначно встановити, що на черевці жертви розміщуються конідіоспори, клітини безстатевого розмноження грибів. Протягом 15-22 годин після смерті жука його крила розкриваються, як перед польотом. Ця позиція пов'язана зі спарюванням комах, тому залучає інших жуків того ж виду. Так спори грибка вражають ще одну комаху.

 Вчені досліджували 446 жуків Chauliognathus pensylvanicus. Жертвами грибка стають близько 20% комах. Надалі ентомологи мають намір з'ясувати, як саме грибок впливає на жука, змушуючи його стискати щелепи.

ІА "Вголос": НОВИНИ