Дослідники виявили рештки кінського часнику на давніх черепках, які знайшли на території сучасних Данії та Німеччини.
Нові дослідження кидають виклик попереднім переконанням, згідно з якими мисливці-збирачі займалися лише пошуком калорійної їжі. Доктор Саул вважає, що це відкриття вказує на щось набагато більш подібне до куховарства.
«Це абсолютно нова ідея для археологічних досліджень мисливців-збирачів в Європі», - сказала вона BBC News.
Спеції знайшли разом із залишками жиру від м'яса та риби.
У своїй статті у журналі PLoS ONE вчені стверджують, що кінський часник має невелику харчову цінність, тож його повинні були використовувати для ароматизації харчів.«Наскільки мені відомо, це найдавніше свідчення використання спецій у цьому регіоні - в західній частині Балтики - чогось, що здебільшого не має жодної поживної цінності, але його цінність полягає у смакові», - розповіла доктор Хейлі Саул, яка керувала дослідженням, проведеним в Університеті Йорка.
Дослідники вивчали обвуглені відкладення на внутрішній стороні глиняного посуду, вік якого 5800-6150 років.
Ці відкладення містять мікроскопічні сліди часток двоокису вуглецю, відомих як фітоліти, за допомогою яких можна встановити, з яких рослин вони походять.
Саме вони засвідчили використання кінського часнику.
Вчені виявили більше фітолітів всередині решток посуду, аніж назовні, що свідчить про застосування рослини саме у кулінарії.
На думку науковця, прадавні кухарі, імовірно, дробили насіння рослини.
Хоча це перше свідчення використання спецій в Європі, харчові приправи, можливо, були звичними на Близькому Сході набагато раніше.
«В Ізраїлі є печера, у якій знайшли коріандр, якому 23 тисячі років», - розповіла доктор Саул.
Але прадавня кухня радше була одноманітною - дослідники не виявили ніяких доказів використання інших спецій.
«Той час часто розглядають як період кулінарних труднощів, коли люди дійсно перебували у пошукові, але насправді тодішні люди добре знали своє середовище і знали, як вчинити найкраще із тим, що вони мали. Я думаю, що вони насправді були дуже розумними», - розповіла доктор Саул.
Джерело: ВВСІА "Вголос": НОВИНИ