Під час експерименту вчені тимчасово закріпили американським тарганам Periplaneta americana жвали клеєм, через що тварини були нездатні очищати свої антени. Причому дослідники контролювали зміну їх поверхні за допомогою скануючого електронного мікроскопа.
Автори з'ясували, що антени комахи за 24 години без чистки покриваються нальотом воску, який заважає проникненню повітря до нюхових клітин. У нормі цей віск комахи продукують для зниження втрат води, але без чищення його кількість на антенах збільшується у три-чотири рази.
Остаточний доказ впливу воску на нюх вчені отримали під час прямого експерименту, аналізуючи електричну реакцію чутливих клітин на ароматичні речовини за допомогою електродів.
Зазначається, що ні феромони, ні гексанол, ні інші сполуки не викликали відповіді у нюхових клітин тих тарганів, які 24 години прожили без чистки. Аналогічні результати дали дослідження й інших комах - чорного мурахи Camponotus pennsylvanicus та домашньої мухи Musca domestica.
Те, що комахи проводять чистку антен, було відомо досить давно, проте, показати сенс цієї процедури у прямому електрофізіологічному експерименті вдалося лише зараз.
Раніше повідомлялось, що біологи з Йоганнесбурга з'ясували, що жуки-скарабеї вміють орієнтуватися за світлом Чумацького шляху.
Джерело: Кореспондент
ІА "Вголос": НОВИНИ