У рамках другого візиту Надзвичайного і Повноважного Посла Великої Британії в Україні Саймона Сміта до Львівського національного університету імені Івана Франка сьогодні, 22 квітня 2013 року, у Дзеркальній залі відбулася зустріч британського дипломата зі студентами та викладачами, повідомляє прес-служба ЛНУ ім. І.Франка.

Нагадаємо, що підтримуючи добру традицію, коли дипломати держав світу розпочинають свою каденцію в Україні з вивчення української мови у Львівському університеті, під час свого першого візиту в березні-квітні 2012 року новопризначений Посол Її Величності Королеви Саймон Сміт, вивчаючи українську мову, відвідав університетську книгозбірню, а також на початку квітня 2012 року зустрівся з учасниками Всеукраїнської студентської олімпіади з англійської мови.

Основною темою цьогорічної зустрічі з послом було обговорення важливості вступу України до Європейського союзу та ролі України й Великої Британії в європейському просторі. Саймон Сміт наголосив, що Сполучене Королівство завжди запевняло про свою підтримку європрагнень України та бачить майбутнє нашої країни у Європейському Союзі. За його словами, перспективи членства в ЄС допоможуть стимулювати необхідні реформи в політичній і економічній галузях, що стане запорукою безпеки та процвітання України в майбутньому.

Розповідь про міжнародну політику Британії посол розпочав із 1979 року, коли прем’єр-міністром Британії стала Маргарет Тетчер, особливу увагу звернувши на саму постать Тетчер, її вклад у реформування британської економіки та всього суспільства, вплив цих перетворень на майбутню міжнародну політику.

Торкаючись початку формування Європейської Співдружності, посол зауважив: «Ще у 1996 році важко було собі уявити таку співпрацю країн Європи, яка існує тепер». Саймон Сміт спростував окремі поширені коментарі щодо заяви чинного Прем’єр-міністра Великобританії Девіда Камерона про можливий вихід Британії з ЄС, запевнивши, що британський уряд «не повернеться спиною до Європи», а зацікавлений у «прозорому, надійному, успішному» процесі розвитку ЄС.

Дипломат наголосив на важливості для України не упустити свого шансу й не втратити «листопадовий термін» підписання Угоди. Нагадаємо, Європейський Союз розглядає підписання Угоди про Асоціацію з Україною в контексті виконання нею низки умов, кінцевим терміном яких є листопад 2013 року. За результатами саміту Україна - ЄС у Брюсселі керівники ЄС і Президент України Віктор Янукович у спільній заяві підтвердили сподівання на підписання Угоди про Асоціацію та зону вільної торгівлі між ЄС та Україною, як тільки будуть виконані всі попередні умови й буде очевидним прогрес нашої держави у виконанні зобов'язань. Так, Україна підтвердила налаштованість на виправлення проблем, зафіксованих за підсумками саміту, що відбувся в Києві у 2011 році, та висновках міністрів закордонних справ Ради Європи, оприлюднених у грудні 2012 року.

Саймон Сміт ще раз окреслив три основні ділянки праці, які повинні бути вдосконаленими: вибіркове правосуддя, виборче законодавство і впровадження реформ, передбачених порядком денним Асоціації. Посол акцентував увагу на окремих перевагах вступу до ЄС, як-от: чисте довкілля, продовження життя середньостатистичного громадянина завдяки покращеному медичному обслуговуванню тощо, тому висновком дипломата стала фраза «Час діяти сьогодні, зараз».

Питання, які мали нагоду студенти поставити послу Британї, стосувалися постаті Маргарет Тетчер та неоднозначності її сприйняття британським суспільством; про роль екстремального націоналізму в розбудові держави, який, за означенням дипломата, «не є європейською цінністю».

Щодо питання вдосконалення освіти, посол відмітив значне ефективне покращення – введення вивчення іноземних мов із перших класів, зокрема англійської мови. Окремо наголосив на важливості «надання здорової кількості свободи університетам», тобто автономії та мінімізувати контроль влади над ними.

Саймон Сміт закликав «докладати значних зусиль щодо пояснення доцільності вступу до ЄС». Зрештою, це питання можуть вирішити громадяни України, а також політики, яких вони обирають. Якщо особи, які приймають рішення, втілять реформи, необхідні для виконання критерію членства в ЄС в економічній і політичній площинах, то, на думку дипломата, ніщо і ніхто не завадить Україні повноцінно інтегруватись до Євросоюзу.

На питання про роль Британії в ЄС у ХХІ столітті посол відповів: «Ми хочемо сильного й успішного Європейського Союзу, який забезпечує безпеку та процвітання для своїх громадян як зараз, так і в майбутньому».

 

ІА "Вголос": НОВИНИ