Науковці постійно досліджують птахів, дізнаються про них щось нове та навіть вміють розпізнавати їх за голосом. Утім, львів'яни про пернатих, що живуть поруч із ними, майже нічого не знають. А дарма – десь там, у деревах, свою «пташину симфонію» виспівує рідкісна, занесена до Червоної книги України, пташка.  Про тих, кого ми не помічаємо, «Вголосу» розповіли львівські орнітологи.

Львів і різноманіття пташиного світу

Здавалось би, найбільше різноманіття орнітофауни – там, де нога людини ступає нечасто. Утім й великі міста завжди були чудовою домівкою для багатьох пернатих. Відтак, за словами науковців, у межах Львова у різні періоди проживає біля сотні видів птахів. До слова, наше місто може похвалитися старими парками, де ростуть старі дерева. Це створює сприятливі умови для життя дуплогнізних пташок. «Львову дуже пощастило в тому плані, що в нас є старі парки. Бо там, де є старі парки, там є старі дерева з дуплами. Це дає можливість гніздитися дуплогнізним птахам. А не кожен парк України може похвалитися таким різноманіттям птахів, як наші парки. Навіть парк Франка, який дуже шумний: в ньому завжди багато людей, але завдяки тому, що там є старі дерева, там є велике різноманіття птахів», – розповідає львівська орнітологиня Ганна Кузьо. Орнітолог та завідувач відділу Державного природознавчого музею НАН України (ДПМ) Андрій Бокотей зазначає, що орнітофауна міста є надзвичайно різноманітною. Кожен вид, який проживає у межах міста має свої особливості. Зокрема, деякі види птахів гніздяться у Львові завжди. Є й такі, яких можна побачити тут лише в окремі періоди. На це впливають й зміни, що відбуваються у міському середовищі. «У Львові є низка видів, які постійно гніздяться в різних локаціях. Є й такі, які приступають до гніздування лише в невеликих кількостях і лише в окремі роки. Тут залежить від локальних змін в міському середовищі», – каже науковець. За його словами, колись міська влада не прислухалася до орнітологів і у місті траплялись випадки, коли знищувалися місця, де мешкали пташки. Зараз, каже дослідник, з орнітологами консультуються. «Раніше міське господарство велося таким чином, що не завжди радилися з орнітологами та зоологами, могли вичищати від рослинності повністю ставки. Наприклад, таке було в горіховому гаю, тоді через це зникли різні птахи: крижень, мала пірникоза, бугайчик і інші рідкісні для міста види, які там гніздилися. Була ще історія з замуровуванням дупл, в яких гніздилися сови чи інші види дуплогніздих птахів в міських парках. Зараз цього нема, зараз міська екологічна служба дослуховується до порад науковців і це прекрасно», –наголошує Андрій Бокотей. На думку орнітолога та експерта ГО «Лісові ініціативи і суспільство" Андрія Кийка, динамічність орнітофауни Львова й у тому, що вона змінюється з кожною порою року та залежить від кліматичних умов. «Кожна пора року може принести неочікувані сюрпризи – нові види птахів, нові місця їхнього перебування чи гніздування. Зміни клімату впливають суттєво на птахів», каже він.

Пташки, які можуть зникнути

Орнітологи досліджують не лише тих пернатих, які гніздяться у Львові постійно. Дуже багато уваги вчені приділяють, зокрема, і вивченню унікальних, рідкісних для міста та всієї країни птахів. Андрій Бокотей зауважує, що види, які занесені до Червоної книги та зустрічаються у місті, можна перелічити на пальцях однієї руки. Каже, що найчастіше червонокнижних пташок можна побачити у таких парках як Погулянка та Знесіння. Також, деяких з них можна зустріти й у Винниківському лісі. «Якщо говорити про якісь червонокнижні види, які гніздяться у Львові, то їх дуже мало. І гніздяться вони, здебільшого, в парку Погулянка. Це один з найбільших лісопарків в межах забудови. Також їх можна зустріти у парку Знесіння. Власне, парк Знесіння та парк Погулянка – це два найбільші зелені насадження в межах забудови, які мають й найбільше біологічне різноманіття, а, зокрема, і різноманіття птахів», каже вчений. Зокрема, на Погулянці можна зустріти сову довгохвосту та білоспинного дятла. [media=65306,65307] "Є у нас сова довгохвоста.  Вона гніздиться в парку Погулянка, щоправда не кожен рік. Кілька пар гніздиться і в Винниківському лісі, які дуже близько з Погулянкою. Очевидно, відбувається обмін птахами, і птахи з Винниківського лісу, часом залітають на Погулянку й гніздяться там. Так само на Погулянці помічали Білоспинного дятла. Це також вид з Червоної книги. Його дуже мало є і в навколишніх лісах за межами міста. А на Погулянці він був зареєстрований один раз у 2018 чи 2017 році", – розповідає Андрій Бокотей. Сову довгохвосту помічали не лише у лісових масивах, а й у парках міста, каже Ганна Кузьо: "Сова довгохвоста – це більше карпатський вид, але і на Розточчі він теж є. Оскільки Львів – це частина Розточчя (воно починається від Високого замку), то і у нас можна зустріти цю сову. Періодично вона прилітає й у місто, тому її можна і в парку десь зустріти. Це насправді дуже круто, бо дуже багато бьордвочерів з різних міст України приїзджають до Львова, щоб побачити цю пташку". У парку Франка спостерігають різних птахів, що занесені до Червоної книги. Зокрема, там гніздиться незвичний голуб голуб-синяк. 
Голуб-синяк "У парку Франка майже щороку гніздиться голуб-синяк. Це зовсім не такий голуб, що живе на будинках. Він рідкісний і занесений до Червоної книги. Голуб-синяк це птах, який робить гнізда в дуплах. До речі, він також і на Погулянці живе. Дуже потайний, треба добре знати його голос, аби його знайти. Але нам справді є чим пишатися, оскільки не у всіх лісах є голуб-синяк, а у нас навіть в парках є, це ж розкіш!", – каже Ганна Кузьо.

Не рідкісні, але не менш цікаві

Є у нашому місті й малознані пташки, які вирізняються незвичним співом та барвистим забарвленням. Зокрема, серед яскравих співочих птахів, науковці виділяють вивільгу. Вона маленька за розміром, має лимонно-жовте пір'я та мешкає у парках та лісах міста.
Вивільга «Вивільга – надзвичайно гарна пташка. Вона трішки більша від шпака, лимонно-жовтого кольору. Мешкає у багатьох парках міста: у Горіховому гаю, Стрийському парку, на Погулянці та інших. Але прилітає дуже пізно, коли вже всі крони дерев в листі. Вона весь час тримається в кронах, відповідно, її трошки важко помітити, якщо не знати. Але якщо знаєш її голос, то вже є шанси, що її можна зустріти. До речі, пісня у неї дуже красива!», – розповідає Ганна Кузьо. У Львові є ще одна цікава пташечка – мухоловка білошия. Її голос ні з ким не сплутаєш. Річ у тім, що вона видає звуки, подібні до скрипу качелі чи незмащених дверей.
Мухоловка білошия «Мухоловка білошия – це маленька пташечка, яка теж прилітає пізно, вже аж на початку травня. Вона подібна до синиць, живе в дуплах або штучних гніздівлях – тобто в шпаківнях чи синичниках. Але вона зовсім не родичка синиць, вона власне з групи мухоловкових. Вона така як міні-сорока: маленька як синиця, але чорно-біла. І вона в нас теж є у всіх парках, у парку Франка є декілька є пар цієї мухоловки...В неї такий голос як скрипучі незмащені двері, або як скрип качелі. Дуже легко її впізнати, ні з чим її не переплутаєш», – каже дослідниця. А ще, за словами Ганни Кузьо, у львівських парках та лісах мешкає така собі «пташка-акробат» – повзик. Вона, насамперед, цікава тим, що повзає по стовбуру дерева вниз головою.
Повзик "Повзик – це дуже цікава пташка! Назва походить від того, що це єдиний з українських тахів, який повзає по стовбуру не лише вверх головою, а й вниз. Він не є рідкісний, але дуже прикольний і позитивний, в нього така поведінка бадьора та енергійна і за ним дійсно цікаво спостерігати. Повзик розміром десь з синицю, в нього більш видовжена форма тіла, видовжений дзьоб. Він схожий трішки на маленького дятла, іноді дзьобає та стукає кору. Як дуплогнізник, повзик потребує дупел так само, як синиці чи мухоловки, – каже вона. Також у 2018 році у Львові помічали одуда. За словами Андрій Бокотея, декілька пар цього яскраво забарвленого птаха бачили на околицях парку Знесіння.
Одуд Не менш оригінальна пташка – Сойка. Вона дуже розумна і вміє копіювати різноманітні звуки: від щебетання інших птахів до мявчання кошенят.
Сойка «Сойка – це родичка воронових птахів, але вона не чорна зовсім. У неї на крилі є блакитна плямка,  сама вона забарвлена в коричневий колір. Ця пташка дуже розумна, так як і всі воронові птахи. Але її особливість ще й в тому, що вона вміє гарно копіювати різні звуки - щебетання птахів, мявчання кошенят, клацання,стукання, свист. Хоч сама вона дико кричить. Так, що можна озвучувати »Парк юрського періоду«. Прикольна така пташка, її пересмішником жартома називають!», – розповідає орнітологиня Ганна Кузьо. Також, не всі знають, що у Львові мешкають сови. Окрім червонокнижної довгохвостої сови у Львові проживають й інші види сов. Зокрема, у нас поширені сіра сова, вухата сова та хатній сич. [media=65310,65311,65314] «Сич мешкає здебільшого на будівлях, переважно на окраїнах міста, в приватній забудові або в багатоповерховій. Вони також можуть комини використовувати, якщо вони не діючі. Ще можуть використовувати придахові віконця на горищах багатоповерхівок, якщо вони затишні і мало відвідуються. Сірі сови гніздяться виключно в старих лісопарках: у парку Франка є пара, на Високому замку є пара. Також такі пари є в Шевченківському гаю та на Погулянці. Це вид, який гніздиться в дуплах. Вухаті сови гніздяться на окраїні міста в парку біля аеропорту», каже Андрій Бокотей.

Анастасія Сорока для ІА «Вголос»

 

ІА "Вголос": НОВИНИ