Значне збільшення рівня радіації в Сєвєродвінську в день вибуху на полігоні в Архангельській області пов'язано з розпадом радіоактивних ізотопів стронцію, барію і лантану.
Про це повідомила Федеральна служба з гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища (Росгідромет), передає «Кореспондент».
Склад проб повітря і опадів, які експерти служби брали в регіоні з 8 по 23 серпня, «показав наявність техногенних радіонуклідів короткотривалої дії» цих елементів, йдеться у повідомленні.
Раніше Росгідромет пояснив стрибок рівня радіації проходженням хмари радіоактивних інертних газів. Вони утворюються в результаті розпаду виявлених ізотопів. За даними відомства, наразі радіаційна обстановка в регіоні стабільна.
Міністерство оборони РФ повідомило про інцидент на оборонних полігонах поблизу села Ньонокса під Сєвєродвінськом 8 серпня. За офіційними даними, вибух стався на морській платформі під час випробування ракети з радіоізотопним джерелом живлення. Деякі експерти побоюються, що насправді вибухнув дослідний зразок російської ракети з ядерним двигуном «Буревісник», яку в 2018 році презентував особисто президент РФ Володимир Путін.
В результаті інциденту загинули п'ять співробітників «Росатома» і два представника Міноборони. Ще троє військових і троє фахівців «Росатома» були поранені. Росгідромет після вибуху в Сєверодвінську зафіксував короткочасне перевищення рівня гамма-випромінювання в 4-16 разів.
Згідно з даними влади Архангельської області, понад сотня осіб, які надавали допомогу постраждалим від вибуху, пройшла медичне обстеження. МОЗ регіону виявило радіоактивний цезій-137 в м'язовій тканині одного з лікарів.
Як зазначає інтернет-видання «Медуза», ніхто не попередив фахівців, які надавали допомогу постраждалим, що вони працюватимуть з опроміненими. За даними видання, про радіацію в обласній лікарні дізналися через кілька годин після початку оперування постраждалих, а дезактивацію почали проводити лише на наступний день.
Як писав «Вголос», через вибух на полігоні в РФ рівень радіації було перевищено в 16 разів.
ІА "Вголос": НОВИНИ