Так завершився восьмирічний конфлікт довкола вивезених з України настінних малюнків дрогобицького митця.
 
Навесні 2001 року звістка із західноукраїнського Дрогобича про загадкове викрадення щойно віднайдених німецько-польською експедиційною групою настінних малюнків Бруно Шульца, шокувала весь мистецький світ.

Як з’ясувалося згодом, фрески потрапили до єрусалимського музею «Яд-Вашем», де стверджували, що одержали їх цілком законно та ще й привели до ладу. Київ та Єрусалим сперечалися про право володіти ними майже сім років. Лише візит президента Ющенка до Ізраїлю восени 2007-го дав поштовх до знайдення компромісу – Київ офіційно передав малюнки Ізраїлю у депозит строком на 15 років в обмін на визнання малюнків власністю України.

І от  нещодавно довгоочікувану експозицію таки відкрили. Чи добре поводяться з раритетами Шульца, поїхали особисто пересвідчитися директор музею «Дрогобиччина» Зеновій Бервецький та заступник міністра культури України Владислав Корнієнко.

У церемонії відкриття експозиції фресок брав участь і єдиний прямий родич Бруно Шульца, його онук Марек Подстольський, який зараз живе у Німеччині.

Як інформує «Німецька хвиля», Мінкультуризму України має власні плани щодо відреставрованих стінописів. У Києві готові розглядати і варіанти проведення спільних міжнародних шульцівських заходів, що вже давно пропонували поляки та німц.

Ідею проведення таких виставок чи навіть відкриття у рідному місті повноцінного музею Бруно Шульца гаряче підтримує й родич митця  Марек Подстольський. Втім, на його думку, забагато часу вже змарновано, бо через фінансову кризу, буде складно знайти меценатів, охочих підтримати цю ідею.

Письменник та художник Бруно Шульц народився та жив у місті Дрогобич Львівської області. До 2001 року вважалося, що його фрески на казкові сюжети, зроблені ним у роки Другої світової війни, втрачені. Однак їх знайшли на квартирі родини Калюжних в Дрогобичі. Незабаром частину з унікальних робіт незрозумілим чином було вивезено до Ізраїлю. З цього часу вони перебувають у сховищах музею «Яд Вашем». Досі невідома доля кримінальної справи за фактом вивезення фресок.


На фото - фрески Бруно Шульца оглянула і Гілларі Клінтон.

ІА "Вголос": НОВИНИ