Сьогодні підібрати розетки та вимикачі для квартири чи будинку не є складністю, адже доступний асортимент на ринку електротоварів досить великий. Саме ці категорії товарів є одними з найбільш затребуваних, адже від них багато в чому залежить комфорт управління освітленням. Також вони забезпечують можливість точково керувати побутовою технікою, виконувати певні дії із використанням системи розумного будинку.
Вибираючи електричні розетки та вимикачі, необхідно приділити особливу увагу таким факторам:
- Наявність необхідних сертифікатів якості, які підтверджуватимуть надійність обладнання.
- Показники навантаження на кожний пристрій.
- Напруга електромережі, в якій планується монтаж.
- Місце та спосіб встановлення.
- Тип електропроводки, що застосовується в мережі.
- Показники безпеки комплектуючих.
- Дизайнерське оформлення.
- Типи техніки, підключення якої здійснюватиметься.
Слід попередньо врахувати потреби різних приміщень у певній кількості розеток. Це ж стосується і вимикачів. Не останнє місце посідають правила встановлення даних елементів, які дозволять розмістити все безпечно для користувачів різного віку, а також зручно з урахуванням ергономіки.
Правила монтажу вимикачів та розеток
У будь-якій кімнаті сучасного житла знадобиться використання того чи іншого електрообладнання, а також освітлення. Для їх коректної та зручної експлуатації потрібні вимикачі та розетки, розміщення яких здійснюється за встановленими правилами.
Важливо зауважити, що для кожної кімнати правила з монтажу електроустановочного обладнання відрізнятимуться. Починати їх розгляд найкраще з кухні, де кількість розеток зазвичай є максимальною.
Ще в процесі створення проекту ліній електроживлення важливо врахувати розміщення та габарити кухонного гарнітура, а також усі елементи вбудованої в нього техніки. При виборі точок встановлення розеток на кухні враховуються такі нюанси:
- Розетки, призначені для вбудованої техніки, краще розмістити за стінами сусідніх шаф. Переважна висота від підлоги становить 30-60 см.
- Під витяжку джерело підключення можна розмістити на висоті 4-7 см вище за рівень кухонної шафи, проте при цьому важливо, щоб він не був закритий каналом вентиляції.
- При монтажі розеток у тумбочці миття слід віддати перевагу пристроям, що мають додатковий захист від вологи.
- Розміщувати розетки поряд із робочою поверхнею слід на висоті щонайменше 10 см, а краще до 30 см.
- При використанні електропечі слід вибрати спеціальний варіант точки підключення потужністю від 25 А, який виготовлений з негорючого матеріалу.
Розміщувати вимикачі слід на відстані від води. При цьому доступ до них має бути простим та зручним, наприклад, при вході до приміщення. Хорошим варіантом буде застосування датчиків присутності та руху, що дозволить автоматизувати включення та вимкнення світла. Прикладами подібних систем є ряд брендів із Європи — Legrand, Schneider Electric, Netatmo.
Вітальня зазвичай потребує поділу на зони відпочинку та роботи. Важливо приділити увагу прорахунку кількості та точності розміщення розеткових блоків. Один із них необхідно розмістити біля робочого місця, щоб забезпечити підключення ПК, лампи та іншого обладнання. У зоні відпочинку буде потрібно встановити блок для підключення кондиціонера, телевізора та іншої техніки. Оптимальним місцем розміщення стане встановлення за телевізором.
У спальні розетки важливо розмістити над тумбами, вибравши висоту близько 15 см. Також слід передбачити точки для підключення кондиціонера і ТБ. Вимикачі освітлення можна встановити на вході в кімнату, а також біля ліжка.
Що стосується ванної кімнати, то краще розташовувати розетки мінімум на 60 см віддалено від джерела води. При цьому перевагу краще віддати вологостійким моделям, ступінь захисту яких становить мінімум IP44. Монтувати її краще спільно з ПЗВ.
Правильно підібрані вимикачі та розетки, розміщені у легкодоступних та зручних місцях, забезпечать максимальний комфорт та безпеку їх використання. При цьому необхідно врахувати достатню кількість точок підключення та захищеність пристроїв від зовнішніх факторів. Також варто подбати про те, щоб маленькі діти не дістали електрофурнітури.
ІА "Вголос": НОВИНИ