У Брюсселі не розуміють необхідності нових потужностей, якщо наявні не використовуються, передає «Німецька хвиля».

«Будь-який газогін - чи північний, чи південний - має повністю відповідати європейському законодавству», - відповіли у Єврокомісії на запит DW, коментуючи анонсовану «Газпромом» та його партнерами з числа європейських енергетичних концернів добудову двох додаткових гілок газогону «Північний потік».

Згідно з оголошеними 4 вересня планами, до 2019 року пропускну спроможність газогону з Росії до Німеччини дном Балтійського моря має бути подвоєно до 110 мільйонів кубометрів газу. Партнерами «Газпрому» виступають компанії E.ON, Shell, OMV і BASF/Wintershall.

Експерти вказують на те, що неоднозначним є питання відповідності розбудови «Північного потоку» Третьому енергетичному пакету ЄС. Згідно з відповідними нормами європейського енергетичного законодавства, оператори газогонів мають надавати доступ до їхніх пропускних потужностей іншим енергокомпаніям. Таким чином має підтримуватися конкуренція на ринку. Крім того, європейське законодавство має сприяти розмежуванню виробників і власників транспортних мереж. Зокрема однією з проблем у реалізації проекту «Південний потік», який мав пролягти дном Чорного моря в обхід України, була саме невідповідність Третьому енергопакету.

У Єврокомісії запевнили, що продовжуватимуть - попри заяви Москви про мету відмовитися від послуг України з транзиту - підтримувати Київ у цьому питанні.

«Європейська комісія нагадує про свою позицію, що Україна має і в майбутньому залишатися важливим транзитним маршрутом до Європи», - повідомила речниця Єврокомісії з енергетичних питань.

У Брюсселі додають, що Росія на сьогодні використовує лише половину наявних транспортних потужностей для експорту газу до країн ЄС.

«Визнаючи, що європейський видобуток газу, як очікується, скорочуватиметься, а необхідність в імпорті палива може зрости, варто зауважити: існуючі транспортні потужності з Росії на даний момент використовуються приблизно на 50 відсотків», - зазначила речниця Єврокомісії.

Нагадаємо, З липня «Газпром» припинив розширення трубопровідної системи «Південний коридор», яка потрібна для прокачування газу по майбутньому «Турецькому потоку». 

1 грудня 2014 року президент РФ Путін заявив, що Росія відмовляється від «Південного потоку». 

Як писав «Вголос», Європа вирішила заморозити будівництво «Південного потоку», аби покарати Росію за анексію Криму.

17 квітня Європарламент прийняв резолюцію щодо припинення будівництва «Південного потоку». 

На початку червня Болгарія заморозила будівництво «Південного потоку». Натомість австрійська енергетична компанія OMV і російський «Газпром» підписали контракт на будівництво австрійської частини трубопроводу, який повинен постачати природний газ до Європи в обхід України. Це викликало критику з боку Євросоюзу.

У червні Єврокомісар з енергетики Гюнтер Еттінгер пригрозив «наслідками» тим країнам Європейського союзу, які підтримають проект «Південний потік» в його нинішньому вигляді. 

«Південний потік» (South Stream) – російсько-італійсько-французько-німецький проект газопроводу, який повинен був пройти по дну Чорного моря з Анапського району в болгарський порт Варну. Далі його дві гілки пройдуть через Балканський півострів до Італії та Австрії, хоча їх точні маршрути поки не затверджені. Будівництво газопроводу почалося 7 грудня 2012 р. і за планом повинно було закінчитися в 2015 р.

Планована потужність «Південного потоку» – 63 млрд кубометрів газу в рік. Оціночна вартість проекту – 16 млрд євро.

«Північний потік» (North Stream) - Північно-Європейський газопровід, газопровід від Росії до Німеччини, прокладений по дну Балтійського моря, перша гілка якого вже збудована. 

ІА "Вголос": НОВИНИ