Заступник голови Львівської облдержадміністрації з питань промислової політики Євген Пастух про останні події у економічному житті Львівщини та плани ЛОДА.
Про плани стосовно покращення роботи шахт на Львівщині.
Потрібно залучати та ініціювати з державою допомогу в розвитку цієї галузі. Ті пропозиції конкретні, які сьогодні мають керівники шахт. Вони ліпше знають сьогодні, як добувати вугілля, де і скільки. Їм лише потрібна наша підтримка як влади і підтримка держави щодо фінансування, повернення тих коштів, які ми повинні віддати, дотування, нормальної роботи по закриттю шахт. Процес закриття шахт потрібно відпрацювати, оскільки виникатимуть проблеми вже не у шахтарів, а у населення.
Коли влада розпочне закриття шахт? Про це вже досить давно говориться.
Закриття шахт зараз не буде проходити ніде. Ті що є в плані закриття, ті будуть потихенько виводитися за рахунок нарощення потужностей на інших шахтах та будівництва нових. Дуже великі перспективи покладаємо на Любельську площу.
Згідно з нинішніми розрахунками у часі короткострокова програма займе 3 роки, а дальше це є 5-7 років. Щодо коштів, то сьогодні я не готовий відповісти конкретно, яка саме сума. Я знаю, що сьогодні є підписана сума щодо програми ліквідації діяльності шахт – це 7,4 млн. грн.. Решта всі кошти розглядаються і вивчаються.
Поки що я говорю лише про державні кошти.
Львівська ОДА повідомляла, що на підприємствах ВАТ «Іскра» та ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» повністю погашено борг із виплати заробітної плати. Це сталося в достатньо короткий термін. Що саме заважало раніше вчинити такий крок?
Я б сказав, що стосовно «Іскри» ця проблема була надута. Я не вивчав ким вона була спровокована. Підприємство функціонує, працює, люди випускають продукцію, а якщо були збої щодо реалізації продукції, то це могли бути питання технологічно тимчасові. Те, що частина людей не отримували повністю зарплату, то треба, напевно, спитати тих людей, чому вони не отримували до кінця зарплату. Можливо, десь не були нормально відформатовані відносини оплати праці керівництва і колективу. Я ще це питання не вивчав стосовно колективного договору. Проте я вважаю, що там проблема просто роздута.
Що стосується «Жидачівського целюлозно-паперового комбінату, то там зарплата була виплачена. Але проблема є. Зараз, я думаю, найближчий тиждень ми будемо мати програму захисту цього заводу і я вірю, що він буде функціонувати.
Які, на Вашу думку, хороші сторони та недоліки є у новому Податковому кодексі?
Я думаю, він має шанс покращити діяльність не так малого. як середнього бізнесу. Для малого там ще треба допрацьовувати. Є питання, що малий бізнес, а це переважно приватний підприємець, досить часто не є малим бізнесом. Особливо, наприклад, автоперевезення. Якщо б малий бізнес платив водіям автобусів на Львівщині 1800-2000 грн., то я б підтримував таке, а якщо він платить 600 грн., то це несерйозно.
Чи новий податковий кодекс покращить залучення інвестицій на Львівщину?
Покращить. Там передбачені механізми, пільги щодо інноваційних проектів, створення кластерних механізмів, які зараз Львівщина пропагує і є лідером у цьому. Це є перспективним.
Сьогодні частішають нарікання підприємців на податкову, зокрема за видумані донарахування, штрафи. Чи є вони обґрунтованими?
Від коли існує людство, завжди була проблема митаря та фарисея. Митар ніколи не був тою людиною, яку любили. Людині завжди здаватиметься, що податківець, митник старається мати великий зиск з її діяльності. Але ми повинні зрозуміти, що цей податківець і митник збирає ті кошти для тої ж людини, щоб сформувати бюджет, який дозволить її охороняти, тобто міліція, лікувати, тобто медицина, вчити тощо. Мусить бути спільний знаменник, який потрібно найти спільний знаменник між податками і людино. Сьогодні його ще немає. Ще є перекос. Десь держава винна, десь бізнесмен, оскільки хоче якнайменше платити, а держава хоче якнайбільше забрати. Є конфлікт інтересів. Це є в кожній країні, але є механізми вирішення цього. В деякий країнах він вже відпрацьований, а у нас ще ні.
Чи планується відновлення пільг для Спеціальних економічних зон на Львівщині?
Зараз це питання не стоїть. Я не вивчав достеменно, яка там перспектива, але знаю, що зараз це питання не стоїть. Якщо до цього підходити, то потрібно в кожному окремому випадку. Щоб не було так загально, як тоді. Ми загально повідкривали вільні економічні зони, а потім всі закрили, а деякі мали право на існування, вони б давали хороший результат.
фото: прес-служба Львівської ОДА
ІА "Вголос": НОВИНИ