Сьогодні, через сто років після аварії корабля, останки корабля отримали захист Конвенції ЮНЕСКО 2001 року про охорону підводної культурної спадщини. У зв'язку зі сторіччям трагедії, що трапилася, Генеральний директор ЮНЕСКО Ірина Бокова висловила занепокоєння з приводу знищення і розграбування стародавніх затонулих кораблів і підводних археологічних пам'яток по всьому світу.
Останки «Титаніка» спочивають на глибині приблизно 4 тисяч метрів недалеко від Ньюфаундленду. Уламки судна знаходяться в міжнародних водах. Таким чином, жодна держава не може володіти винятковою юрисдикцією у відношенні місця аварії корабля. В дійсності, держави можуть здійснювати виняткову юрисдикцію тільки стосовно до тих судів, які в цих водах плавають під їхнім національним прапором. До теперішнього моменту останки «Титаніка» не перебували під захистом Конвенції, прийнятої ЮНЕСКО в 2001 році, оскільки її дія поширюється лише на об'єкти, затонулі більше ста років тому.
Відтепер держави-учасниці Конвенції мають право перешкодити знищенню, розграбуванню, продажу та несанкціонованому розповсюдженню знайдених на місці аварії корабля об'єктів. Вони можуть прийняти всі необхідні заходи для захисту уламків затонулого корабля, а також забезпечення належного ставлення до покоїв в них людським останкам. Конвенція 2001 року дає основу для співпраці держав-учасників з метою попередити епізоди дослідницької діяльності, науковий або етичний характер якої викликає сумніви. Крім того, держави-учасники Конвенції мають право вилучити незаконно підняті з дна предмети, а також закрити доступ в свої порти для тих судів, які при проведенні дослідницьких робіт не дотримуються принципи Конвенції.
Генеральний директор ЮНЕСКО висловила своє задоволення у зв'язку з тим, що відтепер останки «Титаніка» будуть охоронятися належним чином. Однак, вона висловила стурбованість щодо випадків знищення та розграбування незліченних місць давніх корабельних аварій, які стали можливі внаслідок появи нових, більш ефективних технологій.
«Загибель« Титаніка »назавжди залишиться в пам'яті людства, і я дуже рада тому, що відтепер останки корабля будуть перебувати під захистом Конвенції ЮНЕСКО. При цьому існують ще уламки тисяч інших затонулих кораблів, які потребують захисту. Всі ці місця давніх корабельних аварій є археологічними пам'ятками, що представляють наукову та історичну цінність. У них також укладена пам'ять про людські трагедії, до якої слід ставитися з належною повагою. Пограбування культурної спадщини, розташованого на суші, є неприпустимим. Той же принцип повинен застосовуватися і по відношенню до затонулих скарбів », - заявила Генеральний директор, закликаючи любителів підводного плавання дотримуватися чистоти і не встановлювати меморіальні дошки на місці аварії корабля« Титаніка ».
Конвенція про охорону підводної культурної спадщини була прийнята на Генеральній конференції ЮНЕСКО в 2001 році. Вона проголошує необхідність забезпечити більш ефективний захист останків кораблів і інших затонулих об'єктів культурної спадщини, а також підводних печер. Цей міжнародний договір є відповіддю з боку міжнародного співтовариства на зростаюче число випадків розграбування і знищення підводної спадщини мисливцями за скарбами. Дія Конвенції спрямована переважно на забезпечення захисту об'єктів культурної спадщини на місці їх знаходження. Крім того, метою Конвенція є забезпечення доступу громадськості до цієї спадщини і заохочення археологічних досліджень. Проте, до кола її завдань не входить вирішення питання про власність об'єктів підводної культурної спадщини або перегляд принципів суверенної права держав.
На сьогоднішній день Конвенція про охорону підводної культурної спадщини, яка вступила в силу 2 січня 2009 року, ратифікована 41 державою.
Джерело: сайт ЮНЕСКО
ІА "Вголос": НОВИНИ