«Ми не знаємо, як невагомість може вплинути на поведінку мишей. Може бути у них проявиться боротьба за їжу, тоді може статися конфлікт і хтось може загинути», - сказав «Інтерфаксу-АВН» у четвер заступник наукового керівника проекту «Біон-М» Євген Ільїн.

За його словами, «всередині апарату дме спрямований потік повітря, тому тушка тварини не стане розкладатися, а просто муміфікується, хоча не виключено, що інші миші можуть з'їсти труп побратима».

Він підтвердив факт заміни однієї групи мишей на Байконурі за добу до старту, у зв'язку з загибеллю однієї мишки. «Нічого драматичного в цьому немає. Ми таку ситуацію передбачали», - сказав він.

«Всього у нас 45 мишей. Всі вони розділені на групи по три миші в клітці. Миші - агресивні тварини, тому ми їх розділили і тримали по троє більше місяця, щоб вони адаптувалися один до одного, зняли агресію», - розповів він.

За словами Ільїна, вченими було заздалегідь вирішено, що якщо щось станеться хоча б з однією мишею, то буде замінена вся група. Для цього на Байконур було привезено 45 «дублерів», також розділених на «екіпажі» по три мишки.

Факт загибелі однієї з мишей в ході конфлікту вчений охарактеризував так: «В сім'ї не без виродка».

Кожній миші під шкіру імплантовано ідентифікаційний чіп, а їхні партнери по космічному польоту гекони марковані фарбою. Імена для «пасажирів» «Біона-М» не видавались. «Така практика була раніше, коли ми відправляли в космос мавп. Імена придумували школярі, а ми їх затверджували», - додав він.

Також Ільїн розповів, що в Москві знаходиться ще одна група «дублерів». Приблизно через два дні після запуску апарату «Біон-М» частина тварин буде евтанізована для взяття біологічного матеріалу, щоб використовувати його в якості еталону для подальшого порівняння змін в тканинах, які відбудуться у тварин, що побували в космосі.

Раніше в ІМБП повідомили, що в місячний орбітальний політ у «Біон-М» полетять: 45 мишей, 15 геконів, 8 монгольських піщанок, 20 равликів, ікринки риб, а також колонії різних мікроорганізмів, насіння рослин, самі рослини.

Планується, що тривалість польоту «Біона-М» складе 29 днів, тобто до 18 травня. Приземлення апарату планується в Оренбурзькій області.

Модернізований апарат «Біон-М» конструктивно складається з апарату, що спускається, приладового відсіку, необхідного для розміщення апаратури, що забезпечує політ і герметичного контейнера з хімічними джерелами струму.

Супутник «Біон-М» призначений для проведення в орбітальному польоті фундаментальних і прикладних досліджень з космічної біомедицині та біотехнології з поверненням результатів експериментів на Землю. Експерименти, проведені на супутнику, будуть сприяти вдосконаленню системи медичного забезпечення тривалих пілотованих польотів і діяльності людини в екстремальних умовах.

Маса супутника складатиме 6300 кілограмів, маса наукової апаратури - до 900 кілограмів (до 700 кг всередині апарату, що спускається і до 200 кілограмів - зовні). Термін активного існування - до 30 діб.

Джерело: Подробности 

 

ІА "Вголос": НОВИНИ