На початку лютого постійна комісія Львівської облради з питань планування території, містобудування, архітектури та ЖКГ констатувала, що проблема Грибовицького звалища не вирішується зовсім. З програми заходів, яку облрада прийняла рік тому, не виконано жодний пункт. Про те, яка ситуація зі звалищем Presstime розповів секретар цієї комісії Зеновій Бермес.

— Засідання комісії передувало початку важливої роботи — оцінки ситуації у Львівській області поводження з твердими побутовими відходами і зокрема по Грибовицькому сміттєзвалищу, тобто як ми виконуємо власні рішення і що ми будемо робити в майбутньому. Засідання комісії в чергу показало, що в нас немає чим хвалитись. В першу чергу, не ведеться рекультивація.

- На засіданні комісії зазначалось, що цей інвестор і не збирається проводити рекультивацію звалища…

— В лютому минулого року місто визначило інвестора на рекультивацію звалища – фірму «Гафса». Ми слідкували за процесом, сільська рада підтверджувала, що роботи якісь ведуться і ніби все добре. Насправді виявилось, що все зовсім не добре, а навіть трагічно. Трагічним в першу чергу виглядає те, що до рекультивації звалища практично ніхто не приступав і не збирався приступати. Інвестор вважався добрим фахівцем з дегазації, от і дегазацію він і мав намір робити. Більше того, він намагався відшкодувати понесені втрати за рахунок продажі Україною квот по Кіотському протоколу. На це він мав повне право і мав оформлені документи. Це він і збирався робити. А все решту — що несе велику небезпеку для Львова — цього «Гафса» не робила. Наприклад витоки інфільтратів — станція очистки — вона десь тільки на третину задовольнила потребу в очистці тих стоків. Коли інвестор каже про дегазацію, мусимо розуміти, що дегазація без рекультивації нічого не вирішує. Бо так званий технічний шар – 20 см, який збираються нанести так звані інвестори, він буде зруйнований буквально за рік за два.

В результаті, що маємо: екологічна ситуація погіршилась — це показують результати аналізів і очевидно ми про це будемо говорити на черговій сесії Львівської обласної ради. Власне на сесії ми будемо обговорювати всю проблематику заходів, будемо оцінювати, що ми зробили, і зрештою треба буде показати пальцем на виконавців — хто винен у цій ситуації. Як на мене, пальцем ми будемо показувати на Львівську міську раду, бо на неї покладено відповідальність. Місто нічого не робило по зменшенню проблеми звалища. Треба буде просто зафіксувати — в черговий раз нічого не зроблено. Місто буде вимагати — дайте нам ділянку під нове звалище. Це є неприпустимо, бо місто просто закидає сміттям ще одну територію в області.

Сьогодні від Грибович і цієї екологічної ситуації потерпають мешканці Львова. Грунтові води разом з інфільтратами забруднюють землю, відповідно забруднені будуть ранні овочі, які там вирощують, а потім продають львів’янам.

Оті зграї ворон, які літають над Львовом — це тисячі, а може мільйони ворон, які сьогодні літають над Львовом і гріються біля димоходів будинків і вентиляційних каналів. І крім того, що виглядає це не приємно, вони приносять до Львова захворювання, які можуть вражати львів’ян. Це також дуже небезпечно. Тому, думаю, розмова на сесії буде дуже серйозною.


- Яка ситуація з кислими гудронами, які зберігаються на території звалища?


Львівський нафтомаслозавод, який мав переробляти і у власності якого є ці гудрони, зараз проходить процедуру банкрутства. Як виявилось, гудрони є в заставі банку. Я не знаю, який банк міг взяти їх в заставу, але це є факт. З кислими гудронами проблема так само не вирішується.

У Львівській міській раді мали б бути конкретні посадовці, які б мали займатися цією проблематикою. А таких зараз немає. Ті чиновники які є, вони займаються не тільки побутовими відходами, проблеми звалища для них є десь на третьому-четвертому місці по пріоритетності. Більше так бути не може.


- Чи має обласна рада важелі впливу на Львівську міську раду? Місто не займається цією проблемою зараз, нічого не заважатиме йому і далі нічого не робити…

Обласна рада не має таких прямих важелів. Вона просто виражає думку громади і не має адміністративного впливу на Львівську міську раду. Але, обласна рада це орган влади, який може своїм рішенням, по-перше, привернути увагу мешканців Львова до цієї проблеми, а по-друге, звернути увагу правоохоронних органів. Хтось має за це відповідати. І ми будемо просити, щоб так і було.


- До яких правоохоронних органів звернеться облрада?

Це прокуратура в першу чергу. Вона зобов’язана реагувати. Крім того, є інші органи, які б мали за цим стежити.


- Чи вже відомо, хто від міської ради доповідатиме на сесію по питаннях сміттєзвалища?

Звичайно, обласна рада запрошувала міського голову, але буде як завжди заступник. Міська рада повідомила, що буде пан Шевчук. Це їхнє право, ми не можемо заставити міського голову прийти на сесію. Хто є, той хай приходить.


- Але Шевчука ще ж офіційно не затвердили заступником…

Не знаю, міська рада повідомила, що буде Шевчук. Це вже їхні проблеми. Наше завдання — поставити питання на розгляд обласної ради для серйозної розмови. І від того, хто буде на сесії і як він буде себе поводити, буде видно як ставиться міська влада до цієї проблеми. І ми маємо дати тому оцінку.

ІА "Вголос": НОВИНИ