В Україні кожна четверта дитина страждає від полінозу – алергії на пилок квітучих дерев та рослин. Це захворювання проявляється в періоди цвітіння рослин, що викликають алергію. А от лікування недуги слід починати пізно восени або взимку. І найкращим методом вважається алерген-специфічна імунотерапія, яку скорочено називають АСІТ.
Роксолана Головин, дитячий алерголог , асистент кафедри клінічної імунології та алергології ЛНМУ ім.Д Галицького розповіла “Вголосу” як вчасно розпізнати алергію і запобігти захворюванню.
Почервоніння очей, закладений ніс, риніт, кашель, чхання — це не завжди симптоми застуди. А поширені ознаки сезонної алергії (сінної лихоманки) або, як кажуть, медики — полінозу.
Згідно зі статистикою, від 10 до 25 відсотків дітей страждають саме алергією на цвітіння. Квіти, рослини і дерева поширюють пилок, вдихаючи який, організм піддається подразнику, що викликає симптоми алергії.
Які рослини викликають алергію?
“В залежності від подразника, на який виникає реакція, алергія на цвітіння у різних проявах може супроводжувати дитину від ранньої весни до пізньої осені. Її вирізняє саме оця сезонність.
Основними алергенами є вітрозапильні рослини: дерева, які випускають сережки, злакові трави та бур’яни, які також пристосовані до розповсюдження їхнього пилку вітром”, – розповідає Роксолана Головин.
Серед дерев найбільше пилку у нашому кліматі викидають береза, дуб та вільха. Вони починають цвітіння першими.
“Наступна хвиля алергічних симптомів зумовлена пилком злакових та лугових трав і бур'янів. Саме вони стануть основним подразником, як мінімум до середини літа. Їх сезон найтриваліший”, – каже алерголог.
Серед трав, найбільш виражений алерген – пилок тимофіївки. Згідно з дослідженнями чутливість до нього мають приблизно 40% пацієнтів.
А от головними винуватцями алергії на пилок бур’янів є амброзія, полин та лобода. Найбільш активні вони з кінця весни до початку осені.
Восени, за словами лікарки, може спостерігатися алергія на спори мікрогрибів (пліснява). Коли є тепла осінь, то ці плісняві грибки “живуть” на опалому листі. Це потрібно враховувати, коли гуляєте з дитиною в парку чи лісі.
“Пліснява може розвиватися в будинках, де є кондиціонери( спори збираються у фільтрі). Це стосується і мікро кондиціонерів, які стоять в автомобілях.
У пацієнтів з алергією на плісняву, алергію може викликати наявність акваріуму в домі (у ньому можуть розвиватися грибки). Не рекомендується тримати кімнатні рослини, бо грибок може розвиватися в грунті”, – зазначає Роксолана Головин.
Симптоми полінозу
- сильний нежить під час цвітіння якоїсь конкретної рослини;
- набряк слизової носа;
- сльозотеча, припухлість очей;
- часте чхання;
- свербіж в очах;
- можливі напади бронхіальної астми (у 20% хворих).
Як каже алерголог, дуже часто прояви полінозу нагадують симптоми застуди та гострої респіраторно-вірусної інфекції.
Проте є деякі відмінності.
У дитини алергія, якщо:
- нежить і інші симптоми проявляються в один і той же час року,
- погане самопочуття, нежить не супроводжуються підвищенням температури,
- виділення з носа залишаються рідкими і прозорими більше трьох днів.
Лікування алергії
Щоб дізнатись, на пилок яких дерев або трав ваша дитина має реакцію, потрібно звернутись до лікаря-алерголога і пройти спеціальні тести. Для встановлення діагнозу використовують: аналіз крові (розгорнутий і імунологічний) та шкірні проби (нанесення алергену на шкіру і вивчення реакції).
“А от лікування таки слід починати пізно восени або на початку зими, тобто, як мінімум за 4 місяці до цвітіння причинного алергену. І найкращим методом вважається алерген-специфічна імунотерапія, яку скорочено називають АСІТ”, – розповідає Роксолана Головин.
Суть процедури полягає в прийманні низьких доз алергенів, що провокують захворювання.
“Починається терапія з введення алергену у мінімальних дозах – один до мільйона, потім концентрацію збільшуємо – до сто тисяч. Далі пацієнт отримує алергени, розведені в 10000 раз, далі – в тисячу, сто, десять. Так відбувається вироблення толерантності до алергенів”, – пояснює лікарка.
Профілактика алергії на цвітіння
Як зазначає Роксолана Головин, тим, в кого є алергія на пилок, не варто вживати мед. Адже в меді є близько 80% пилку рослин. А також для них протипоказана фітотерапія.
У пацієнтів, що реагують на спори мікрогрибів, алергічну реакцію можуть спровокувати продукти з бродильними процесами ( дріжджове тісто, квас, сири з плісенню).
Щодо загальних рекомендацій, алерголог радить:
- Обмежуйте прогулянки під час вітряної погоди.
- Після прогулянки змінюйте одяг, бо на ньому можуть залишатися частинки пилку.
- У вітряну погоду зачиняйте вікна в будинку.
- Частіше робіть вологе прибирання.
- На період цвітіння не варто сушити одяг на свіжому повітрі чи у дворі. Пилок з дерев може потрапляти на нього.
- Намагайся в період цвітіння триматися подалі від зелених насаджень.
ІА "Вголос": НОВИНИ