Про це йшлося на прес-конференції, яку провела громадянська мережа, інформує власкор «Вголосу».

16 спостерігачів з «ОПОРИ» контролювали проведення ЗНО з чотирьох предметів: українська мова та література, англійська мова, математика та історія України. Громадське спостереження на Волині цьогоріч охопило вісім населених пунктів Волинської області.

Координатор кампанії громадського спостереження за ЗНО у Волинській області Дмитро Безвербний  та співкоординатор Катерина Шарпата повідомили, що деякі порушення повторюються щороку: у чотирьох абітурієнтів знайшли мобільні телефони, також деякі учасники користувалися олівцями, що не передбачено процедурою проведення оцінювання.

Представниками «ОПОРИ» були виявлені порушення і з боку інструкторів. Так, у одній зі шкіл м. Ківерці тестування розпочалось пізніше визначеного документами часу. Сталось це через те, що абітурієнту вчасно не допомогли знайти потрібну аудиторію. Окрім цього, спостерігачі зафіксували як один з інструкторів покидав аудиторію без дозволу відповідальної за пункт тестування особи. Ще один черговий пункту користувався книгою під час тестування.

«ОПОРА» виявила ряд інших дрібних порушень: наочні матеріали в аудиторіях, відстань між партами в окремих аудиторіях була менше 1,2 м, місце для речей учасників ЗНО розташовувалось не попереду, як визначено у «Положенні про ЗНО». Проте ці порушення представники громадянської мережі виправили до початку тестування.

Під час проведення ЗНО були й порушення прав спостерігачів. Так, у одній з гімназі Луцька спостерігачеві заборонили виходити з аудиторії.

«Положенням це дійсно заборонено, окрім позаштатних ситуацій. Проте у пунктах проведення тестування нам йшли на зустріч – дозволяли одного разу вийти з аудиторії, проте з умовою, що ми більше туди не зайдемо. Адже, на нашу думку, порушення могли відбуватися і в коридорах навчальних закладів, де розташовані пункти тестування», - пояснив Дмитро Безвербний.

«Поки законодавчо не роз’яснено, що таке «позаштатна ситуація». Ми просимо, щоб спостерігачам дали можливість виходити під час ЗНО, але поки що нас не чують», - констатував координатор кампанії громадського спостереження за процедурою незалежного оцінювання.

Також у одній із луцьких шкіл спостерігачу  заборонили користуватися мобільним телефоном, хоча в «Положенні» чітко прописано: спостерігачі мають право користуватися будь-якими засобами обробки і зчитування інформації.

Щодо позитивних тенденцій, то спостерігачі відзначили високу явку учасників ЗНО на тестуванні з української мови та літератури: його здавали усі без винятку випускники у зв’язку з тим, що результати ЗНО зараховуватимуться як і результати державної підсумкової атестації. Не було зафіксовано жодного випадку спізнення учасників чи їх появи без необхідних документів (паспорту, сертифікату, запрошення). Не було й жодного зафіксованого випадку подання апеляцій з боку учасників тестування.

Окрім цього, на Волині ЗНО складали учасники окупованих територій: під час оцінювання з історії в одній з луцьких шкіл п’ятеро абітурієнтів найшвидше завершили роботу над тестами. Натомість в Ковелі троє російськомовних абітурієнтів, які мали б здавати ЗНО з математики, не з’явились на тестування.

«Ми визнаємо, що ЗНО пройшло досить спокійно. Хоча є дві тенденційні проблеми – телефони і некваліфікований персонал», - зауважив Дмитро Безвербний.

Наостанок представники «ОПОРИ» повідомили, що далі моніторитимуть вступну кампанію до вишів.

ІА "Вголос": НОВИНИ