«Цивілізований» редактор обдурив простих українців майже так само, як це робили європейські колонізатори з аборигенним населенням десь в Африці у 17 чи 18 столітті. З тією різницею, що виміняв землю не на дзеркальця та намисто, а на старий акордеон та кілька «вбитих» комп’ютерів.
Але чи не найгірше, що Ігор Починок прикриває свої оборудки журналістським посвідченням. Ми вже писали про те, що Ігор Починок використовує медіа-ресурси як зброю для захисту власних бізнес-інтересів. І у цьому є своя логіка. Адже газета «Експрес» це також бізнес, який належить Починку і чи варто дивуватися, що редактор-власник використовує її як знаряддя, яке допомагає йому ловити рибку велику й маленьку в каламутних водах українського бізнесу?
Проте газета не просто бізнес, вона несе важливу соціальну функцію – формування громадської думки. Преса є засобом участі мас в управлінні суспільством. Друковані та електронні ЗМІ забезпечують гласність громадській думці, доводять її до відома соціальних інститутів, надають трибуну для обміну думками. Саме тому, пресу називають четвертою владою, поряд з виконавчою, законодавчою і судовою. І саме тому використання преси, як і решти гілок влади у корисливих цілях наносить непоправну шкоду суспільству.
За останні роки ми вже не раз переконалися як легко можна розміняти на мідяки безцінний капітал народної довіри. Розчарування помаранчевою владою призвело до зневіри у владі взагалі, до розчарування ідеалом демократії. А тепер ми стаємо свідками, як Починок кладе під свої поиватні корисливі інтереси – ні, не газету «Експрес», яка має тисячі вірних прихильників – він приносить в жертву власнй «хатинці» в с. Шоломинь саму ідею преси, як четвертої влади.
Імідж усіх гілок влади в Україні, м’яко кажучи, «підмочений». Тому не так складно переконати читача, що той чи той суддя, або прокурор порушив закон, переступив через мораль.
На перший погляд, «Експрес» робить благородну справу: викриває оборудки прокурорів та підступність суддів. Одна сенсація гучніша за іншу. І головне, що вона вкладається в кліше боротьби опозиційних медіа з новою владою! Однак, тут, як і у випадку з лідерами Помаранчевої революції, варто себе запитати: ви боретеся з несправедливою владою через те, що вона несправедлива, чи для того, щоб самому стати владою і чинити несправедливості? Що стоїть за боротьбою Починка з прокурором та суддями: ідеали чи інтереси? захист законності і демократії чи банальний шантаж?
Звичайно, можна відповісти просто й цинічно: яка різниця чому Починок це робить? Якщо порушення, про які пише його газета, були насправді, нехай про них дізнаються люди!
Але виникає дві проблеми. Перша – а якщо ці порушення вигадані? Адже якщо суддя буде навіть 100 разів правий, але ця правота не сподобається Починку, то ніхто не захистить навіть суддю від бруду на сторінках «Експресу». Якщо не знайде промахів в роботі судді, Починок влізе в приватне життя і потопчеться так, що опонент сотні разів пошкодує, що з ним зв’язався. Починок вміє маніпулювати інформацією, має досвідчених юристів і здатен навести тінь на людину нічого не стверджуючи категорично, так, що та навіть не зможе захистити свою честь і гідність. І все для того, щоб представники інших гілок влади жили з ним у мирі, тобто закривали очі на незаконні дії медіа-магната, не заважали у здійсненні його сумнівних оборудок.
І друга проблема – чи був би Починок таким принциповим, якби прокуратура закрила очі на його видурену в селян латифундію і не стала на захист мешканців с. Шоломинь?
ІА "Вголос": НОВИНИ