«Львівгаз» хоче стягнути понад 13,6 мільйонів гривень з підприємства. Причина – дуже сумнівна.

Між АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» та іноземним підприємством виник конфлікт щодо нарахування плати за газ. У провадженні Західного апеляційного господарського суду перебувають дві справи: позов до АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про визнання недійсним рішення Центральної комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС та зустрічний позов від АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» до іноземного підприємства про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об’єму природного газу на суму 13 666 100, 45 грн.

Як розповідають на підприємстві, 16 жовтня 2019 року на їхню територію прибула комісія АТ ЛЬВІВГАЗ, яка зняла на ремонт коректор, демонтувала відвід до лічильника, відрізавши його та заваривши отвір. Під час цих робіт працівники не знімали лічильника, який знаходився в безпосередній близькості, що могло спричинити потрапляння металевої стружки в систему та пошкодити лічильник.

Через кілька днів, 21 жовтня, на підприємстві виявили некоректну роботу лічильника, про що повідомили АТ «Оператор розподільної системи «Львівгаз». 22 жовтня представники АТ ЛЬВІВГАЗ прибули на територію підприємства для огляду лічильника. Вони констатували факт позаштатного режиму роботи лічильника, зняли показання та замінили прилад, про що склали акт технічної перевірки та акт про порушення і вирішили скерувати лічильник на експертизу.

Далі відбулося дві провірки лічильника, під час яких встановлено цілісність усіх пломб, визнано прилад непридатним та вперше виявлено висипання порошкової речовини між корпусом лічильника і головкою облікового механізму. На додатковій експертизі в сервісному центрі АТ ЛЬВІВГАЗ вирішили скерувати прилад на додаткову експертизу в НДІ судових експертиз, проігнорувавши доводи про те, що лічильник на гарантійному обслуговуванні виробника і що необхідно провести детальну перевірку заводом-виробником.

10 грудня 2019 року експерти Львівського НДІСЕ МЮ України провели експертизу в присутності представників АТ ЛЬВІВГАЗ та іноземного підприємства, без участі представника завод-виробник НВФ «ТЕМП». Знову зафіксували факт наявності усіх пломб і невтручання в цілісність лічильника. Водночас експерти заявили, що для відповіді на запитання АТ ЛЬВІВГАЗ їм треба більше часу, тому подальша експертиза відбуватиметься в закритому режимі без участі представників іноземного підприємства.

На засіданні комісії АТ ЛЬВІВГАЗ з розгляду актів про порушення, що відбулося 16 листопада 2020 року, пояснення представників іноземної компанії відхилили й не взяли до уваги. Також уперше представили для ознайомлення висновок експерта без печаток та підписів.

20 липня 2021 року на електронну адресу підприємства скерували копію супровідного листа та рахунок від 27 травня 2021 року на суму 13 666 100, 45 грн. (тринадцять мільйонів шістсот шістдесят шість тисяч сто гривень 45 копійок) без оригінальних печаток та підписів.

Як наголошують представники іноземного підприємства, рішенням Верховного Суду Касаційного господарського суду від 12 серпня 2019 року у справі № 913/415/18, «цілісність пломб заводу-виробника і тавра державного повірника, виключає фактичну можливість втручання в роботу лічильника газу шляхом зміни конструкції лічильника». Також «наявність отвору в конструкції лічильника чи іншого його ушкодження корпусу (тріщини, відлущення фарби тощо) не є аналогічними зриву пломби, адже про це не вказано в жодному з чинних нормативно-правових актів».

Рішенням Верховного Суду Касаційного господарського суду від 24 жовтня 2018 року у справі № 914/2384/17, встановлено, що для несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ слід довести втручання в конструкцію лічильника та що саме це втручання стало наслідком некоректної роботи приладу. Для нарахування необхідно встановити дві складові і довести причинно-наслідковий зв’язок.

Рішенням ВСУ від 09.04.2019 року у справі № 903/853/17 сказано, що судовою експертизою підтверджено можливість вплинути на результати вимірювань лічильника за умови введення через вказаний отвір стороннього предмету та блокуванням ним передачі обертового моменту від валу магнітної муфти до цифрових дисків лічильного механізму шляхом впливу на певні елементи кінематичної схеми. Однак експерт під час проведення судової експертизи не встановив, що через зазначений отвір були викривлені дані обліку газу, а лише припустив таку можливість.

Водночас додатково наголошено, що відповідно до Кодексу ГРС у разі своєчасного (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу приладу нарахування не проводять.

Нагадаємо, іноземне підприємство звернулося в АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» наступного дня після того, як виявили некоректну роботу газового лічильника.

Раніше ІА «Вголос» писав про те, що міські депутати Львова вимагають націоналізувати «Львівгаз».

Також раніше ми писали, що за клопотанням ДБР рішенням Печерського суду Києва в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) передали 26 операторів газорозподільчих систем в Україні. Деякі з цих компаній-облгазів пов’язують із проросійським олігархом Дмитром Фірташем.

ІА "Вголос": НОВИНИ