Сьогодні «Вголос» писав про відкриття відреставрованого і перебудованого фонтану у центрі Львова з оригінальним металевим покриттям

На сайті мерії повідомили, що фонтан на площі Галицькій відкрило урочисто і присвятили цю події в пам’ять про Героя України Дмитра “Да Вінчі” Коцюбайла та всіх добровольців російсько-української війни.

На відкритті була присутня наречена Дмитра Коцюбайла Аліна Михайлова, керівниця медичної служби «УЛЬФ» 1 ОМБ «Вовки Да Вінчі».

Аліна Михайлова наголосила, що українські добровольці – це феномен, якими пишаються в Україні та за кордоном.

«Українські добровольці – це також ті люди, які стали на захист нашої країни від початку російського вторгення на нашу територію. І які з 2014 року віддавали життя, щоб ми навіть зараз, на 9-ий рік війни, мали можливість бути тут», – сказала Аліна Михайлова.

Фонтан, присвячений Герою України Дмитру “Да Вінчі” Коцюбайлу та всім добровольцям російсько-української війни виготовлений із кортенівської сталі. Як пояснив начальник управління архітектури та урбаністики мерії Антон Коломейцев, особливість цього матеріалу в тому, що він змінює свій колір під впливом природних явищ. Дизайнерські рішення зі сталі Cor-Ten є окрасою багатьох споруд по всьому світу, зокрема у Львові його використали на Меморіалі пам’яті Героям Небесної Сотні.

«Раніше на площі Галицькій був фонтан «Кульбаба» радянського періоду. Він не підлягав відновленню, тому його залишки передані у Музей Терору. Та це є минуле. Ми зрозуміли, що це місце для нової історії. Тому посвячуємо його всім добровольцям.

Фонтан виготовлений із кортену, який використовується у світі і Європі для меморіальних об’єктів і громадських просторів. Це елемент сучасності. Це міцний метал, який має структуру іржі, але це не дефект чи вада виробництва, це така особливість металу. Відтак, це кортенівське покриття дало можливість поєднати в одному образі Меморіал пам’яті Героям Небесної Сотні і фонтан присвячений добровольцям», – пояснив Антон Коломєйцев.

За його словами, реконструкція площі Галицька розпочалася у 2019 році. Зараз це відкритий простір. Площа отримала додаткове озеленення, освітлення, інклюзивну поверхню, встановлено місця для сидіння у формі сучасних антивандальних крісел. Та у майбутньому площу розширятимуть. Планується перемістити зупинку та збільшити кількість зелених насаджень.

Нагадаємо, реконструкцію площі Галицької проводила підрядна організація ПП «Патронат». Під час будівельних робіт на території під фонтаном було виявлено «мури». Як встановили пізніше археологи та науковці, знайдені «мури» – це фундамент храму Воздвиження Чесного Хреста, який датують 1530-м роком. Його розібрали в кінці ХVІІІ ст разом із міським укріпленням. 

Фундаменти храму не експонують у такому вигляді як є, а консервуємо і трасуємо по поверхні. Також буде тут маленький макет храму, щоб можна було побачити, як він виглядав.

Під час виконання робіт були враховані додаткові рекомендації дорадчої ради та реставраторів. Відтак змінилося місце розташування чаші фонтану, а це в свою чергу викликало зміни проєктних рішень та об’ємів робіт – влаштування основи та мощення пішохідної зони суттєво зросло порівняно з попередніми проєктними рішеннями, змінено розташування ліхтарів, зон озеленення, вуличних меблів. Також додатково передбачено збільшення території благоустрою від вул. Князя Романа до пл. Соборної, збільшено кількість вуличного освітлення, площу замощення природними каменем (гранітні плити та гранітна бруківка) та площу озеленення.

На сьогодні роботи з реконструкції площі виконані на 70% і зупинилися із введенням воєнного стану, під час якого обмежене фінансування схожих проєктів.

Довідка

У 1880 році на площі Галицькій з’явилась криниця з фонтаном та скульптурою героїні однойменної балади поета Адама Міцкевича — Світезянки (німфа озера Світязь) авторства польського скульптора Тадеуша Блотніцького (1858−1928). Скульптура була втрачена після Другої світової війни.

Орієнтовно після 1970 року було встановлено абстрактну композицію «Кульбаба», роботи львівського художника Олега Микити.

Військовий Дмитро Коцюбайло відомий як «Да Вінчі» загинув 7 березня у бою під Бахмутом. Свого часу він отримав найвищу державну нагороду – звання Героя України і був одним з наймолодших героїв України. Йому  було 27 років.

ІА "Вголос": НОВИНИ