Щороку у листопаді чоловіки з багатьох країн світу проводять акцію «Мовембер» або «Вусопад»: впродовж місяця вони відрощують вуса, аби привернути увагу до проблем чоловічого здоров'я. У світі кожен 6-й чоловік протягом свого життя хворіє на одну з форм раку простати. Рак яєчок складає близько одного відсотка випадків онкозахворювань серед чоловіків.
Юрій Дійчук, завідувач урологічного відділення Львівського онкологічного регіонального центру, розповів “Вголосу” про причини виникнення онкологічних захворювань сечостатевої системи, симптоми хвороби, хто найчастіше хворіє та як вберегтися від недуги.

Прийнято вважати, що сучасні чоловіки не мають права проявляти слабкість і привселюдно заявляти про свої проблеми, особливо, якщо вони пов'язані зі здоров'ям.Тому більшість представників сильної статі до останнього відкладають візит до лікаря. Коли ж мова йде про інтимну сферу і, зокрема, захворювання сечостатевої системи, переконати чоловіка, який страждає недугою, пройти медичне обстеження буває украй складно.
За словами Юрія Дійчука найбільш поширеними онкологічними хворобами сечостатевої системи є рак простати та рак яєчка.
“Рак яєчка зустрічається порівняно досить рідко. У Львівській області це 20 - 25 випадків на рік. Рак простати - значно частіше. Щороку маємо 450-500 таких випадків. Практично у кожного п’ятого ми виявляємо цю хворобу в четвертій стадії, коли вже дуже складно лікувати. У структурі онкозахворюваності чоловіків, рак простати займає друге місце (перше місце має рак легень)”, – зазначає уролог
Рак простати: що це за хвороба
Рак простати – злоякісне новоутворення, що розвивається у передміхуровій залозі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я ця патологія входить у п'ятірку захворювань, що стають причиною смерті чоловіків у всьому світі.
Хвороба виникає переважно у чоловіків у віці від 50 років. Близько 80% раку простати діагностують у віці 65 -70 років.
Є два фактори ризику виникнення захворювання : віковий та спадковий.
“Варто пам’ятати, що якщо по чоловічій лінії у когось з родини вже був рак простати чи по жіночій лінії у когось був рак грудної залози, в таких чоловіків в два рази частіше зустрічається ця патологія”, – зауважує Юрій Дійчук
Симптоми
Як каже лікар, недуга, як правило, на перших стадіях протікає безсимптомно. В тому її підступність.
“Тоді, коли ми можемо повністю вилікувати цих пацієнтів, в них, як правило, немає симптомів, або якщо є, то найчастіше ці симптоми пов’язують з якимись іншими захворюваннями. До лікарів звертаються уже тоді, коли хвороба прогресує і чоловіка починають турбувати перші симптоми раку простати”
- Розлади сечовипускання (слабке, переривчасте, часте або прискорене сечовипускання (переважно вночі), важко почати сечовипускання, неповне спорожнення сечового міхура, біль під час сечовипускання)
- Болісна еякуляція
- Кров в сечі або спермі
- Біль в спині, стегні або в тазу
В пізніх стадіях характерно схуднення, загальне виснаження, болі в костях.
Як захиститися?
Оптимальним способом профілактики є регулярні обстеження. За рекомендацією уролога, чоловікам треба обстежуватись, попри повне здоров’я. Загальноприйнятим віком, коли про це треба думати, є 50 років. Тим, в кого “ускладнена історія” в родині, варто робити аналізи, починаючи з сорока.
Як зазначає Юрій Дійчук, щоб виявити цю хворобу, достатньо здати аналіз крові на ПСА (простат-специфічний антиген) який на 90% є інформативним. Аналіз можна зробити в будь-якій лабораторії. Його вартість всього 100-200 гривень.
“За останні два роки, відколи почалася пандемія, ми почали фіксувати менше випадків захворюваності на рак простати. Якщо раніше за рік виявляли 530 випадків недуги то тепер маємо – 450. Але це не означає, що ситуація стала кращою. Захворюваність знижується внаслідок початкових стадій. І це тривожні цифри, бо пацієнти обов'язково прийдуть в лікарню, але вже у запущеному стані”, – каже лікар.
Та зауважує, що оскільки коронавірус змусив багатьох людей звертатися в лабораторії на тестування, треба цей момент використати і здати одночасно аналіз крові на ПСА, щоб перевірити чи немає раку простати.
Рак яєчка
Рак яєчка найчастіше розвивається у віці від 15 до 49 років. Хоча ймовірність виникнення захворювання існує в будь-якому віці. Ця патологія є першою у списку онкозахворюваності чоловіків молодого віку
Симптоми
“Типовими симптомами є безболісний набряк або ущільнення в одному з яєчок та будь-яка зміна форми чи текстури. Також може виникати затерпання, дискомфорт, різниця в розмірі між яєчками та больові відчуття.
Інші симптоми — набряк та збільшення грудей, біль в попереку, задишка, біль в грудній клітині, постійний кашель більш характерні для пізньої стадії хвороби, коли рак поширюється та вражає інші органи та лімфатичні вузли”, – розповідає уролог Юрій Дійчук.
Якщо вчасно діагностувати рак яєчок — у переважній більшості випадків він піддається лікуванню.
Лікар радить чоловікам щомісяця проводити самодіагностику. Якщо ви виявили в мошонці нехарактерні вузли, потовщення чи набряк, потрібно звернутися до фахівця
Простатит
Простатит – це запалення передміхурової залози (більше відомої під латинським найменуванням prostata, тобто простата). Цей орган є важливою частиною чоловічої статевої системи: він виробляє секрет, що забезпечує рухову активність і життєздатність сперматозоїдів.
Запалення простати на сьогодні є лідером у групі чоловічих захворювань. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожен третій чоловік з числа дорослого населення Європи та Америки хоча би раз у житті стикався з проблемами передміхурової залози. Кожен п’ятий має діагноз «хронічний простатит».
“Оскільки простата – це репродуктивний орган, вона захищена бар’єром. Інфекція, яка спричиняє запалення, туди потрапляє легко, а лікувати її складно”, – пояснює уролог.
Простатит має дві форми:
- інфекційну (запалення передміхурової залози, викликане хвороботворними мікробами)
- застійну (переважно через відсутність регулярного сексу та малорухливий спосіб життя).
Причини інфекційного простатиту:
- збої в роботі імунітету: перенесення важкої інфекційної хвороби, гормональні порушення, переохолодження, стрес, затримка сечовипускання, неправильне харчування та малорухомий спосіб життя.
- унаслідок зараження вірусами, грибками, сечостатевими інфекціями (хламідіоз, гонорея, трихомоніаз).
Причини застійного простатиту:
- Відсутність регулярного сексу
- Малорухливий спосіб життя
- Переохолодження чи перегрівання області малого тазу
- Стримування сечовипускання
- Шкідливі звички.
Симптоми захворювання:
- В області малого тазу та статевих органів виникає різкий біль, що може «віддавати» у стегно та поясницю.
- З'являються тяжкість, дискомфорт, ниючі болі у промежині, мошонці, статевому члені.
- Порушення процесу сечовипускання, відчуття неповного випорожнення сечового міхура.
- Зниження лібідо та проблеми з ерекцією.
Профілактика виникнення простатиту
За словами лікаря, неприємного для чоловіків захворювання можна уникнути, якщо вести здоровий спосіб життя, ретельно дотримуватися особистої гігієни, зміцнювати імунітет, практикувати регулярне впорядковане статеве життя та своєчасно лікувати будь-які інфекційні захворювання.
“Регулярні огляди передміхурової залози – запорука тривалого статевого життя і профілактика ранньої діагностики ракових захворювань. Якщо це почує кожен чоловік і зробить для себе висновки – це застереже його від серйозних проблем”, – наголошує Юрій Дійчук.
ІА "Вголос": НОВИНИ