Відповідне рішення сьогодні, 30 листопада, погодили на пленарному засіданні сесії Львівської міської ради. Після гострих дискусій і кількох перерв, депутатський корпус все ж підтримав ухвалу про отриманням містом чергового запозичення.

Усього для рекультивації сміттєзвалища планують залучити понад 14 млн євро кредитних коштів. Відсоткова ставка складатиме 2,5% річних, а термін погашення кредиту становить 15 років з дати першої вибірки коштів, з яких 3 роки - пільговий період. 

Зауважимо, що ухвалення чергового кредиту викликало палкі дискусії як в сесійній залі Ратуші, так і загалом у Львові. Адже станом на сьогодні бюджет міста пеербуває у вкрай складному стані сам е з огляду на те, що прийшла пора повертати кредити, які у великій кількості брав Львів за минулої каденції Андрія Садового (2015-2020-й роки). 

Зокрема, за словами очільника департаменту фінансової політики ЛМР Олега Іщука, наступного року з міського бюджету на виплату зобов'язань за кредитами має піти понад 1 мільярд гривень, без врахування лізингових платежів та боргів пере підрядниками за виконану роботу. Детальніше про ситуацію з бюджетом читайте у матеріалі "Вголос". 

Депутатський корпус підтримав отримання кредиту, проте за умови, що розподіл використання коштів  за цим кредитом відбуватиметься виключно з погодження двох депутатських комісій - екологічної та бюджетної. Окрім того, має бути створена окрема робоча група, яка буде моніторити використання цих коштів. 

Як зауважила громадська активіста Мар'янка Куц, кошти, які так наполегливо вимагав взяти у борг міський голова, мають бути витрачені на технічну та біологічну рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища. 

«Згідно Звіту з ОВД стосовно Грибовицького полігону біологічна рекультивація передбачає виконання наступних видів робіт: мембрана - георештіка; піщаний ґрунт - пісок швидше за все; шар мінерального ґрунту; шар родючого ґрунту' травичка, навіть можете почитати, яка травичка. От і вся біологічна рекультивація», - пише вона у Facebook. 

Нагадаємо, це не перший кредит, який Львів бере задля розв'язання сміттєвої проблеми. 

 2016 році міська рада Львова заявила про намір за кошти Європейського банку реконструкції та розвитку побудувати у Львові сміттєпереробний завод. Очікувалося, що ЄБРР надасть 35 млн. євро, з яких 10 млн євро – безповоротна грантова допомога. Умови, за якими місто отримувало гранд, за оцінками фахівців, були вигідними: 20 млн євро та 6 відсотків річних, й 5 млн євро та 0,75 відсотка річних. За таких умов міський бюджет повинен буде віддавати щорічно по мільйону євро, аби погасити кредит.

Але варто зазначити, що 6 відсотків річних – це не стала величина, вона змінюється в залежності від кредитного рейтингу міста. Якщо рейтинг низький – то відсоток збільшується. Також Львів претендував на позику у 75 млн. євро від Європейського інвестиційного банку.

Поштовхом для виділення коштів, щоб Львів зміг розв'язати сміттєву проблему, стала трагедія на звалищі у Грибовичах 30 травня 2016 року, коли під завалами сміття загинуло четверо осіб – три рятувальники, які кілька днів гасили пожежу на звалищі, та місцевий працівник. Тіло останнього так і не знайшли.

Але тільки після такої трагедії міська влада оголосила про намір розв’язати питання з поводженням твердих побутових матеріалів у Львові: зайнятися сортуванням сміття, закрити та рекультивувати звалище у Грибовичах, побудувати новий сучасний полігон та сміттєпереробний завод або хоча б сміттєсортувальну станцію.

У червні 2018 року кошти нарешті надійшли. Пакет фінансування містить  13-річний кредит ЄБРР на суму 20 млн євро під гарантії міста, інвестиційний грант у розмірі до 10 млн євро від Східноєвропейського фонду енергоефективності та довкілля, а також пільговий кредит - 5 млн євро від Фонду чистих технологій.

Схема погашення кредиту ЄБРР – двадцятьма рівними піврічними платежами з початком погашення після завершення пільгового періоду. Пільговий період - 3 роки з дати набуття чинності кредитного договору.

 

ІА "Вголос": НОВИНИ