Станом на кінець вересня у бюджет розвитку Львова немає навіть половини від суми, закладеної на початку року. Відтак, під загрозою опинились всі роботи з розвитку міста. Реконструкції вулиць, ремонти доріг, впровадження електронного квитка та соціальна інфраструктура для мешканців - чи вдасться реалізувати амбітні обіцянки Андрія Садового, якщо бюджет наповнений менше ніж на половину? Про це в матеріалі «Вголос».Лист керівника департаменту фінансової політики ЛМР Микола Іщука до голови депутатської комісії з питань бюджету Наталії Шелестак оприлюднив на своїй сторінці в  Facebook адвокат Юрій Ломага, депутат ЛМР від фракції «Європейська Солідарність». 

Цифри не брешуть 


У листі йдеться про те, що станом на кінець вересня Бюджет розвитку Львова фактично є наповненим менше ніж на половину. Як пише пан Олег Іщук, на початку року прогнозовані доходи Бюджету розвитку складали 889 млн грн. Водночас станом на 20.09.2021 року фактично до бюджету надійшли кошти у сумі 393,3 млн грн, або ж лише 44% відсотки від запланованої суми. 

При цьому, як зазначає пан Іщук, депутатський корпус Львівської міської ради погодив на початку року отримання містом додаткового кредиту на суму 390 млн грн, які мали б перекрити необхідні витрати. Цей кредит мав дозволити місту закінчити цьогоріч масштабні роботи з реконструкції вулиць, які розпочались минулого року, напередодні виборів до ради Львівської МТГ. 

Проте, як пише голова департаменту фінансової політики ЛМР, виконавча влада Львова (яку очолює міський голова Андрій Садовий - ред.), з цих кредитних коштів понад 290 млн грн розподілила на нові об'єкти з реконструкції, не завершивши при цьому вже розпочаті роботи. 

"Що приводить до реальної загрози щодо повного забезпечення фінансування об'єктів, передбачених бюджетом розвитку на 2021-й рік" - підсумовує Микола Іщук. 

Іншими словами, існує реальна загроза того, що Львів цьогоріч не матиме коштів, аби розрахуватись за вже розпочаті роботи, а відтак знову боргуватиме підрядникам, які ремонтують вулиці міста або ж виконують інші замовлення виконавчої влади Львова. Понад те, подальший розвиток міста в контексті реконструкції нових вулиць, закупівлі громадського транспорту чи капітального будівництва об'єктів соціальної інфраструктури (школи, садочки, заклади культури) є під реальною загрозою. 

Аби дізнатися, так це чи ні, «Вголос» звернувся за коментарем до депутатів Львівської міської ради, які представляють різні політичні сили. 

Довідка:

Бюджет Львова, як і кожного міста, поділяється на дві частини - загальний фонд та бюджет розвитку. З загального фонду фінансуються поточні видатки для життєдіяльності міста - заробітні платні вчителям та працівникам ЛКП, підготовка до опалювального сезону тощо. 

Бюджет розвитку призначений для фінансування проєктів з розвитку міста. Будівництво нових шкіл та садочків, реконструкції вулиць та ремонти доріг, закупівля нового транспорту та благоустрій у дворах - всі ці речі фінансуються саме з Бюджету розвитку. Він наповнюється перш за все завдяки продажам комунального майна та землі. 

Підлеглі Андрія Садового свідомо брехали про цифри бюджету?

З таким питанням ми звернулись до представників депутатського корпусу ЛМР. 

Нагадаємо, «Вголос» вже писав про те, що внаслідок проблем з раціональним розподілом коштів та сильним кредитним навантаженням бюджет Львова відчуває значні труднощі. 

Заслужений юрист України Юрій Ломага, депутат Львівської міської ради від «Європейської Солідарності» та член бюджетної комісії ЛМР, розповів, що станом на зараз діяльність міської влади потребує загального аудиту. За його словами, через відсутність нормального інформування з боку міських чиновників, обрані львів'янами депутати не розуміють до кінця, кому і скільки зараз боргує місто. 

"Цілком вірно (відповів Юрій Ломага на питання про брехню чиновників). Бюджет минулого року роздули, адже чиновники міського голови запевняли, що кошти будуть.
«Та найдуться» - як любить казати Андрій Садовий. Але от біда - не знаходяться. Пан Олег Іщук це розуміє, і цим листом знімає з себе відповідальність за ситуацію", - говорить Ломага. 

Свого колегу підтримала й Наталія Шелестак, депутатка Львівської міської ради від фракції «ВАРТА». Редакція «Вголос» звернулась до неї за коментарем, як до очільниці бюджетної комісії ЛМР. Чи означає заява Олега Іщука те, що багатостраждальні ремонти львівських вулиць не будуть закінчені цьогоріч? 

"По вулицях ми знали, що вони не будуть закінчені. Те, що там певні владні чиновники і зокрема міський голова говорили про якісь там терміни, і ми розуміли, що в нас на це коштів немає. Що стосується наповнення, розумієте - нам подають чиновники цифри, ми стосовно їх розрахунків не сперечалися. А в бюджеті запланували певну цифру, яка не виконується. Тому що не продається майно, не продаються земельні ділянки", - пояснює депутатка.

Нагадаємо, «Вголос» вже писав, що львівська влада досі боргує підрядникам за роботи з ремонту вулиць, які виконані ще минулого року. 

За словами Шелестак, депутати будуть ініціювати притягнення до відповідальності чиновників, якщо виявиться, що вони свідомо подавали на затвердження завищені цифри доходів бюджету, які не були підкріплені реальними цифрами. 

"Якщо це була свідома дезінформація депутатів на початку року, то ж питання до роботи цих виконавців. Якщо ми щось плануємо, а виконавча влада від початку давала невірні цифри, то треба шукати винних і притягати їх до відповідальності. Наша комісія буде давати доручення розібратись, цим це пов'язано. Хай проводять розслідування", - говорить очільниця Бюджетної комісії. 

Віталій Троць, голова фракції «Голос» у Львівській міськраді, у коментарі для редакції «Вголос» також наголосив, що чиновники міського голови фактично ввели в оману депутатів, та зманіпулювали цифрами з наповненням бюджету. Відтак, тепер місто фактично не може розрахуватись за своїми зобов'язаннями. 

"Прогноз бюджету та проєкт бюджету дають виконавчі органи. Якщо вони знали, що не можуть виконати й дали такий проєкт бюджету, то це свідоме введення в оману обраних львів'янами депутатів. Буквально минулої сесії ми розглядали проєкти нових об'єктів. То ж виходить, що вони ввели в оману депутатський корпус", - говорить він. 

«Та то ся прийде, та то ся зробе»

За словами адвоката Юрія Ломаги, саме так міський голова Андрій Садовий реагував на питання депутатів щодо відсутності реального наповнення бюджету Львова «живими» коштами. 

"Нам треба розібратись, кому ми винні. Набирати кредити це не варіант. В міського голови чомусь інше бачення. «Та то ся прийде, та то ся зробе», а воно не приходить, і не робить", - говорить він.

 

Понад те, Юрій Ломага наголосив, що наразі ситуація з борговими зобов'язаннями міста перебуває в режимі перманентного хаосу. За словами депутата, міські чиновники не реагують нормально на депутатські запити та звернення, а місцями й фактично ігнорують їх.  

"Взагалі немає комунікації, будь-який документ від них ми виривали щипцями. Наприклад, комісія бюджетна їздила на «Львівавтодор», і намагались хоч щось зрозуміти, але ніхто чітко не знає скільки місто винне коштів і кому.", - наголошує він. 

Як вийти з цієї ситуації? 


Наталія Шелестак, коментуючи цю ситуацію для редакції, наголосила, що на щастя. проблем з наповненням загального фонду міста немає. Відтак, життєдіяльність Львова наразі не перебуває під загрозою, на відміну від перспективи розвитку міста.

"Я хочу наголосити - загальний бюджет повністю виконується. Бюджет, звідки йдуть захищені виплати - зарплати в освіті, видатки адміністрацій тощо", - роз'яснила очільниця бюджетної комісії. 

Водночас як наголосила Наталія Шелестак, через катастрофічну ситуацію з наповненням бюджету розвитку під загрозою є масштабні міські проєкти, які анонсував Андрій Садовий. Серед них - і багатостраждальний електронний квиток. Нагадаємо, «Вголос» вже писав про те, що для впровадження електронного квитка, потрібно додатково ще 1 млрд грн. Згідно з обіцянками Андрія Садового, е-квиток мав би запрацювати спершу в 2016-у, потім у 2018-у роках. Термін неодноразово переносили, і остаточно квиток мав запрацювати в січні 2022-го року, проте для його впровадження бракує коштів. 

"На початку цього року вони просили кошти на е-квиток. Ми розписали все та погодили. Нам було гарантовано, що цих коштів вистачить, аби запустити електронний квиток в січні 2022-го року. Куди діли ці гроші, я не знаю. Я буду окремий запит писати про те, куди діли ці гроші. І мені цікаво з чим пов'язано те, що зараз знову є запит на кошти для е-квиток", - говорить Шелестак.

 

Говорячи про варіанти виходу з кризи, Віталій Троць наголосив на тому, що брати чергові кредити для того, аби закритті поточні борги - шлях в нікуди. Нагадаємо, «Вголос» писав про те, що саме таку політику намагається реалізувати команда міського голови Андрія Садового. 

"Де шукати кошти - тепер треба проводити повторні тендери, і переглянути видатки, по кожному проєкту. Можливо деякі об'єкти треба буде зупинити, аби переглянути їх бюджет. І друге - додаткові кредити. Ми чуємо дуже багато разів що ось вже цей кредит точно - останній, і більше не буде. Дайте нам кредити, аби закрити старі броги через ковід. Але зараз ми бачимо, що це шлях в нікуди - жити постійно в кредитах. Будемо вирішувати, як вийти з цієї ситуації«, - говорить лідер фракції »Голос". 


Зауважимо, «Вголос» також писав про ситуацію з кредитами, які місто активно запозичувало за часів головування Андрія Садового та продовжує брати й зараз. За словами Миколи Іщука, наступного року місто має віддати понад 1,2 млрд грн боргів. 

ІА "Вголос": НОВИНИ