Біологи розкрили незвичайний зв'язок між соціальним статусом і роботою імунітету у макак - чим вище становище мавпи в ієрархії, тим краще вона справляється з вірусами і менше страждає від запалень, що може пояснювати відмінності в тривалості життя бідних і багатих людей, йдеться в статті, опублікованій в журналі Science.

"Соціальне неблагополуччя і негаразди в буквальному сенсі пробираються в вашу печінку і негативно позначаються на роботі організму. Якщо ми допоможемо людям поліпшити своє соціальне становище і ліквідувати частину ступенів в цих сходах ієрархії, то ми зробимо їх більш здоровими і щасливими", - заявив Ной Снайдер-Маклер (Noah Snyder-Mackler) з університету Дьюка в Даремі (США).

За останні п'ять років вчені розкрили безліч прикладів того, як соціальний стан тварини в зграї впливає на роботу його організму, тривалість життя і ряд інших речей. Наприклад, в 2011 році біологи виявили, що статус альфа-самця дуже дорого дається бабуїнам, адже він підвищує рівень стресових гормонів в їх організмі, і що вони живуть і відчувають себе гірше, ніж їх "заступники" - "бета".

Цього року вчені з'ясували, що організм самок сурікат починає виробляти величезну кількість тестостерону в той момент, коли вони стають "альфа", що вкрай негативно позначається на їх плодючості і здоров'ї.

Снайдер-Маклер розкрив ще один приклад подібного впливу соціуму на роботу організму тварин і, ймовірно, людини, спостерігаючи за поведінкою зграї макак-резусів (Macaca mulatta), що живуть в одному з розплідників в Національному центрі вивчення приматів в Йеркс.

Учених цікавило те, які зміни відбуваються в організмі мавпи в той момент, коли її положення на соціальних сходах різко змінюється. Вони зімітували подібну ситуацію, розбивши велику групу макак на невеликі "колективи" з п'яти мавп, які згодом жили один з одним протягом року.

За цей час між ними сформувалася чітка система стосунків, визначилися домінуючі самки і підлеглі особини. Наступного року вчені радикально перемішали всі ці групи, зібравши нові "колективи" мавп, частина з яких складалася тільки з "альфа-самок", а інші - з особин середніх рангів або ж самих пригноблених макак. Потім вчені ще раз "перемішали" групи, штучно підвищивши або знизивши статуси кількох мавп.

Провівши подібні соціальні "потрясіння", вчені простежили за тим, як змінилося поведінка макак і як ці зміни відбилися в роботі їх організму. Виявилося, що подібні "зміни ролей" зумовили дуже цікаві і несподівані ефекти. Загалом, зміни в положенні на соціальних сходах змінили роботу майже двох тисяч генів, левова частка яких пов'язана з роботою Т-клітин, "диригентів" імунної системи, і ряду інших компонентів імунітету.

Вчені: "заступники" ватажка зграї бабуїнів живуть краще, ніж сам альфа-самець
Наприклад, чим ближче мавпа виявлялася до вершини соціальної піраміди, тим менш активними були її гени, пов'язані з розвитком запальних реакцій. Аналогічним чином змінювалася робота так званих NK-клітин, що відповідають за боротьбу з вірусами і раковими клітинами - вони були більш активні в організмі "альфа-самок", і менш активні у підлеглих особин.

Всі ці зміни вели до того, що організм домінуючих самок, незалежно від їх минулого соціального становища в "старій" групі, краще справлявся з вірусами і менше страждав від запалень, ніж організм підлеглих особин, навіть якщо ті перебували на вершині в минулому колективі.

Таким чином, можна говорити про те, що соціальний статус відіграє велике значення в роботі імунної системи мавп. Якщо подібний феномен існує і серед людей, він може пояснювати те, чому бідні люди частіше хворіють, особливо на діабет і хвороби серця, і менше живуть, ніж успішні і багаті люди на вершині соціальної піраміди, роблять висновок вчені.

ІА "Вголос": НОВИНИ