Про це повідомляє «N+1», посилаючись на статтю вчених, опубліковану в журналі PNAS.
Марсіанська наукова лабораторія NASA досліджувала зразки осадових порід з кратера Гейл, які було взято на 1060 сол (так називається марсіанський день) після приземлення «Curiosity». Космічний апарат зібрав пил, отриманий під час буріння отвору в місці під назвою Buckskin. Аналіз даних, проведений за допомогою спектрометра «Alpha Particle X-Ray Spectrometer», показав, що зразки містять значну кількість тридиміту – мінералу з групи кремнеземів.
Знахідка здивувала дослідників, бо тридиміт здебільшого асоціюється з процесами вулканізму з утворенням кремнієвої лави. Такий вулканізм широко відомий на Землі, проте дослідники не припускали, що він відіграв важливу роль або взагалі проходив на Марсі.
Учені кажуть, що раніше було відомо лише про існування базальтових вулканів на планеті – такі вулкани викидають рідку лаву, яка наполовину складається з оксидів алюмінію, заліза, магнію та інших металів (другу половину становить діоксид кремнію). Однак для утворення тридиміту, за словами дослідників, потрібна дуже висока концентрація SiO2 і висока температура.
На Землі такий вулканізм пов'язаний з рухом тектонічних плит, однак на Марсі не було виявлено доказів їхнього існування. Також учені не знаходили слідів «кремнієвих» вулканів.
Тридиміт не є однозначним доказом того, що на Марсі був вулканізм, аналогічний земному. Планета могла мати унікальні геологічні процеси, властиві тільки їй. Учені створили альтернативні моделі явищ, які могли б привести до утворення тридиміту без участі вулканів – наприклад, діагенез (перетворення на осадові гірські породи) залишків після кислотного вилуговування – однак, на їхню думку, всі вони менш імовірні, ніж вулканізм.
У майбутньому вчені планують вивчити альтернативні шляхи формування тридиміту за нижчих температур, щоб краще зрозуміти процеси, які могли відбуватися на Марсі.
ІА "Вголос": НОВИНИ