Російські космонавти повідомили Центру управління польотами, що їм нарешті вдалося знайти точне місце витоку повітря у перехідному відсіку модуля «Зірка» Міжнародної космічної станції.

Про це інформують російські ЗМІ з посиланням на «Роскосмос».

Виявити витік допоміг звичайний пакетик чаю, хоча до цього екіпаж МКС безуспішно застосовував різноманітні спецзасоби.

Космонавт Анатолій Іванишин розповів, що пакетик чаю розташували у модулі перед закриттям перехідної камери. Місце витоку вдалося виявити завдяки руху пакетика, який в умовах невагомості змістився у бік течії повітря за борт станції. Рухи об'єкта зафіксували камери.

Російський ЦУП порадив космонавтам заклеїти скотчем місце розгерметизації, коли у них з'явиться вільний час, а також надіслати фото і відео можливого місця витоку.

Витік спочатку шукали за допомогою американського ультразвукового детектора.

1 жовтня перевірили герметичність порожнини між стикувальними агрегатами проміжної камери і «Прогресу МС-14». Потім камеру звільнили від усіх вантажів.

Вранці 2 жовтня проміжну камеру ізолювали і розмістили в ній дві камери GoPro. Одна фіксувала покази тиску на мановакуумметрів, друга стежила за рухом індикаторів у вигляді смужок з конфеті і пластику.

3 жовтня екіпаж попросили перевірити проміжну камеру пластиковими пакетами і плівками. Певну зону – клапан або гермоплату – потрібно було обернути пакетом, а по краях замотати скотчем. У разі витоку в даному місці пакет повинен був сплюснутися.

Потім у фахівців виникла підозра, що через тривалий термін експлуатації у стикувальному агрегаті потекли гумові ущільнювачі. Його обклеїли по периметру скотчем.

5 жовтня в роботі задіяли стетоскоп. Але роботи довелося призупинити, оскільки насос системи забезпечення теплового режиму створював шум, а вимикати його не рекомендовано.

6 жовтня космонавт Іванишин за допомогою індикатора потоку та інфрачервоної камери досліджував дві можливих зони витоку повітря. Потім до робіт залучили вимірювачі потоку повітря і американський механічний індикатор витоку FLI. Пошуки ні до чого не привели.

Як відомо, тиск на МКС почав опускатися ще в кінці серпня. Спочатку джерело витоку повітря шукали в американському сегменті станції. Але він виявився в російському модулі "Зірка".

Витік не вдавалося усунути з 9 жовтня. Спочатку його намагалися закрити за допомогою пластиліну американського виробництва. Але тиск в модулі продовжує падати.

На додаток, в російському сегменті МКС зламалася система отримання кисню. Вийшов з ладу блок "Електрон-ВМ", який працював на станції з 2005 року.

ІА "Вголос": НОВИНИ