За словами іранських представників, причина неуспіху діалогу полягає в тому, що країни "шістки" (п'ять постійних членів СБ ООН і Німеччина), зажадали від Тегерана значних поступок, але нічого не запропонували натомість.

Іранці наполягають, що поступки повинні бути "прийнятними, збалансованими і взаємними". Проте Захід не готовий піти на це. Вимагаючи від Тегерана обмежити збагачення урану до 20%-го рівня, закрити підземний збагачувальний комплекс в Фордо і вивезти з країни запаси вже збагаченого урану, європейці і американці відмовляються зняти з Ірану хоча б частину накладених на нього санкцій. Замість цього Ісламській республіці пропонують розглянути таку можливість "пізніше".

Тегерану запропонували лише ядерне паливо для виробництва медичних ізотопів, інструкції з експлуатації ядерних реакторів і запчастини для пасажирських літаків. Іранці назвали цю пропозицію "застарілою, неповною і незбалансованою".

"Власне, цього ми і боялися. Ніхто не збирається йти нам назустріч. Ну обмежимо ми збагачення двадцятьма відсотками, ну закриємо Фордо. А що натомість? Нічого?", - поскаржився іранський дипломат, який бере участь в багдадських переговорах.

Раніше повідомлялося, що до початку переговорів обидві сторони були налаштовані відносно оптимістично. Так, глава МАГАТЕ Юкія Амано заявив, що Іран налаштований дуже конструктивно і готовий погодитися на проведення інспекцій на ряді об'єктів, раніше закритих для іноземців.

Країни Заходу та Ізраїль підозрюють Іран у намірі розробити ядерну зброю. Тегеран ці припущення відкидає, наполягаючи на виключно мирному характері досліджень. Тим не менш, США і Євросоюз ввели проти Ірану суворі економічні санкції, вимагаючи від нього негайно відмовитися від збагачення урану і відкрити свою ядерну промисловість для інспекторів МАГАТЕ.

Джерело: Lenta.ru

ІА "Вголос": НОВИНИ