Українська народна іграшка – одне із унікальних явищ національної культури. Відомі в Україні осередки народного мистецтва славилися виготовленням іграшок із різних природних матеріалів – глини (с. Стара Сіль на Бойківщині, с. Опішне на Полтавщині), дерева (м.Яворів на Львівщині), сиру (с. Брустури, с. Шешори на Гуцульщині).
Мистецький проект “Яворівська іграшка-забавка” свідчить про живучість традицій та спадкоємність поколінь. Виставка репрезентує творчий доробок талановитої родини митців Семена, Тараса та Лідії Тлустих, які відроджують та популяризують цей вид народної творчості.
На експозиції представлено зразки традиційної яворівської іграшки. Це – коники (з візками і без), фігурки птахів (на коліщатах та з паличками), свищики – фігурки пташок, півників, курочок, а також: колисочки, забавки-"лапавки", "калатало–рогач", деркачі, дудки, сопілки та рухомі іграшки.
У декоративному розписі митців переважає характерний колорит – на жовтому тлі червоним та зеленим нанесений орнамент "вербівка", що відтворює вербові гілочки з листям та ягоди калини. Інколи у розписі зустрічаємо вкраплення синьої, білої та малинової барв.
Авторські інтерпретації народної іграшки полягають в пошуках нової форми та збагаченні традиційної орнаментики. У творчому доробку авторів виставки з’явилися різноманітні за формою, конструкцією та розписом возики, а також вироби побутового вжитку, зокрема, барильця.
Дерев’яна іграшка за своїм загальним вирішенням, орнаментикою, динамікою розвиває духовні, фізичні здібності та естетичні смаки дитини.
Семен Тлустий – член Національної спілки художників України, Національної спілки народних майстрів України. Народна іграшка – у колі його мистецьких зацікавлень з 1972 р. Займається відродженням та популяризацією традиційної яворівської іграшки.
Тарас та Лідія Тлусті продовжують мистецькі традиції родини, пізнають таємниці створення дерев’яної іграшки, удосконалюють свою майстерність і активно допомагають батькові у відродженні традицій народної іграшки.
фото: yavoriv-rada.eu5.org
ІА "Вголос": НОВИНИ