У заходах взяли участь міський голова Рави-Руської Ірина Верещук, голова Жовківської районної державної адміністрації Степан Ціолковський, представники французької делегації, серед яких військовий аташе Посольства Французької республіки в Україні Філіп Готьє, президент Національної спілки «Ті, що з Рави-Руської та їх нащадки» Жан Арту, генеральний представник «Сувенір Франсе» в Україні Лука Репета, представники громадськості.

Представники обласної влади, міста Рава-Руська, а також офіційної французької делегації здійснили покладання квітів до меморіалу французьким військовополоненим, з нагоди 70-річчя прибуття першого конвою французьких військовополонених в концтабір «Шталаг 325». В пам'ять загиблих пролунав Державний Гімн України та Державний Гімн Франції у виконанні оркестру Академії сухопутних військ ім.Петра Сагайдачного.

Михайло Костюк у зверненні до присутніх наголосив, що друга світова війна – це кривава сторінка історії людства, що знецінює найбільшу цінність на землі – людське життя. Він також зазначив, що вшанування пам’яті загиблих різних народів у роки Другої світової війни є обов’язком усіх народів Європи: «Тисячі й тисячі солдат різних національностей знайшли свою смерть далеко від батьківщини, і місце їх поховання невідоме. Щоб увіковічнити їх пам’ять ми сьогодні зібралися на території, прилеглій до дисциплінарного концтабору Шталаг-325. Це місце стало дорогою у вічність для сотень тисяч українців, французів, євреїв, бельгійців, чехів та поляків. Лише через 60 років, ми почали в деталях відкривати цю страшну сторінку Другої світової війни. Минулого року, на Цитаделі, у Львові – на місці концтабору ми встановили пам’ятний хрест. Нині розгорнуто потужну інформаційну компанію про необхідність вшанування пам’яті загиблих різних народів у ті далекі роки. Це обов’язок наш, це обов’язок усіх народів Європи».

Голова Львівської облдержадміністрації також звернув увагу, що такі непрості сторінки історії об’єднують європейські народи: «Ця історична пам'ять робить нас ближчими і небайдужими. І сьогодні, у Страсну п’ятницю, у найскорботніший день у році, ми схиляємо голови за тих людей, чия кров окропила цю землю».

Свої слова співчуття та вдячності за належну шану та пам'ять висловили також представники французької делегації Філіп Готьє та Жан Арту. Хвилиною мовчання всі присутні вшанували пам'ять загиблих.

Після цього представники громадськості, керівництва та офіційної французької делегації також здійснили покладання квітів до Пам’ятника загиблим у Рава-Руському концтаборі радянським військовополоненим.

Після поразки Франції влітку 1940 року близько двох мільйонів французьких полонених опинилися в німецьких концтаборах. 21 березня 1942-го командування Вермахту вирішило перевести французьких в’язнів-утікачів до дисциплінарного концтабору (Straf-Kompagnie) “Шталаг 325” у Раві-Руській, який британський прем’єр сер Вінстон Черчілль в одному зі своїх виступів назвав “табором краплі води та повільної смерті”.

Рава-Руська входила в так званий трикутник смерті: Треблінка – Аушвіц - Львів і мала свою мережу концтаборів по всій Галичині.

Сюди 13 квітня 1942-го року прибуває перший конвой із 2000 полоненими. Територію Галичини, куди потрапили французи, вони назвали передпокоєм пекла, адже окрім голоду і розстрілів, які тисячами косили їх у концтаборах, був також нестерпним різкий клімат.

Незабаром Рава-Руський концтабір виявився занадто малим і новоприбулих полонених французів та бельгійців почали відправляти до сателітних таборів «Шталагу 325» у Львові, Тернополі, Золочеві, Стрию, Звіринцю, Теребовлі та Сколе. У цю спеціально створену мережу концтаборів за декілька місяців потрапило понад 23 тисячі французьких в’язнів: утікачів, саботажників, учасників руху опору.

27 січня 1943-го Рава-Руський концтабір остаточно закрили, в’язнів перевезли до львівської Цитаделі, яка офіційно стала головним концтабором “Шталаг 325”. 26 вересня 1943-го всіх полонених французів перевезли до концтабору в Стрию, а потім евакуювали до Німеччини.

Також у Рава-Руському концтаборі утримували бельгійців та близько 20 000 радянських військовополонених, з яких загинуло 18 000.

Нині на місці концтабору стоїть меморіал, як символ пам'яті про ті страшні роки. До Рави-Руської щороку приїжджають люди з багатьох країн Європи, щоб вшанувати пам'ять загиблих тут родичів.

ІА "Вголос": НОВИНИ