Про це повідомляють РІА «Новости», посилаючись на статтю, опубліковану в «Astrophysical Journal Letters».

«Присутність метанолу в газоподібній формі в протопланетному диску є однозначним індикатором того, що в ньому існує безліч органічних молекул, які постійно вступають у складні хімічні реакції одна з одною. Це відкриття зробило величезний внесок у наше розуміння того, як накопичуються органіка і «цеглинки життя» у вкрай молодих планетних системах», – пояснює Райан Луміс із Гарвард-Смітсонівського астрофізичного центру в Кембриджі (США).

Луміс і його колеги зробили це відкриття, вивчаючи одну з найближчих до нас новонароджених зірок і планетних систем – світило TW у сузір'ї Гідри, віддалене від Землі на 176 світлових років.

Ця сонцеподібним зірка народилася зовсім недавно, приблизно 5-10 мільйонів років тому, і її ще оточують залишки газопилового «кокона», всередині якого, як показують спостереження за допомогою радіотелескопів, є принаймні одна новонароджена планета. Оскільки вона є найближчою до нас зіркою з газопиловим диском, її фактично безперервно вивчають планетологи й астрофізики вже майже 10 років.

Спостерігаючи за цією зіркою і її диском за допомогою радіотелескопа ALMA, який здатен «бачити» навіть найхолодніші й рідкісні молекули в космосі, вчені виявили в цьому газопиловому диску вкрай несподіваного «гостя» – молекули метанолу, найпримітивнішого спирту.

Молекули метанолу, як пояснюють учені, раніше ніколи не знаходили за межами Сонячної системи, хоча інші спирти, зокрема звичайний етиловий спирт, виявили в надрах комети Чурюмова-Герасименко і в низці метеоритів. Його присутність у хмарі газу і пилу, що оточує TW Гідри, свідчить про те, що «будматеріал» для майбутніх планет містить багато органіки.

Метанол, за словами дослідників, формується тільки за наявності води й на поверхні зерен льоду, його відкриття в диску TW Гідри свідчить про те, що такі реакції дійсно можуть відбуватися в космосі. Крім того, метанол є однією з можливих «заготовок» для молекул низки амінокислот і цукрів, отож його відкриття дозволить ученим розкрити механізми появи «цеглинок життя» в Сонячній системі під час симуляцій і подальших спостережень за цією зоряною системою.

ІА "Вголос": НОВИНИ