Про це заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін, коментуючи заяву глави МЗС РФ Сергія Лаврова про те, що Будапештський меморандум містить лише норму про незастосування проти України ядерної зброї.

«Ознайомився із твердженням глави російського дипломатичного відомства про те, що Російська Федерація начебто не порушувала своїх зобов'язань за Будапештським меморандумом. Ще раз переконався в специфічному читанні російською стороною міжнародних документів - так само, як Мінські домовленості, Будапештський меморандум у Москві читають також із кінця і вже дуже вибірково», - сказав він у коментарі агентству «Інтерфакс-Україна».

Клімкін запропонував усім представникам російської влади ще раз «уважно перечитати весь текст Будапештського меморандуму і переконатися, що він складається не лише з пунктів чотири та п’ять, де згадується про ядерну зброю».

«РФ дійсно офіційно не погрожувала Україні застосуванням ядерної зброї. Принаймні, досі. Хоча загроза розміщення такої зброї в окупованому Криму є серйозним викликом міжнародному миру та безпеці», - сказав глава МЗС України.

При цьому глава зовнішньополітичного відомства України наголосив, що всі інші пункти РФ порушила.

«Порушила і надалі порушує п. 1 Будапештського меморандуму, яким зобов'язувалася поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України. Росія порушила і надалі порушує п. 2 меморандуму, де вона підтвердила, що ніяка її зброя ніколи не використовуватиметься проти України», - нагадав П.Клімкін.

Крім того, РФ на постійній основі протягом кількох останніх років послідовно порушує п. 3 Будапештського меморандуму, здійснюючи економічний тиск, «спрямований на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету».

«Враховуючи те, що у зв'язку із сьогоднішніми висловлюваннями офіційного представника РФ «виникає питання щодо зобов'язань» згідно з п. 6 Будапештського меморандуму, ми відповідно ще раз пропонуємо провести консультації за участю всіх країн Будапештського меморандуму. На жаль, усі наші попередні пропозиції скликати такі консультації були проігноровані Росією. Для того, хто упевнений, що не порушує меморандуму, в чому ж є побоювання щодо таких консультацій?», - наголосив глава МЗС.

«Упевнений, що це буде прекрасна можливість для представників російської влади прочитати текст меморандуму від початку і до кінця», - додав П.Клімкін.

Нагадаємо, сьогодні Міністр закордонних справ Російської Федерації Сергій Лавров заявив, що Будапештський меморандум складається з одного пункту – не застосовувати ядерну зброю проти України.

Україна 1994 року підписала Будапештський меморандум, згідно з яким Росія, США та Велика Британія погодилися гарантувати її суверенітет і територіальну цілісність в обмін на відмову від ядерної зброї. На той час Україна мала третій за потужністю арсенал ядерної зброї у світі.

Згідно з меморандумом, сторони, крім незастосування ядерної зброї проти України, зобов'язані поважати незалежність, суверенітет та наявні кордони України, відповідно до принципів прикінцевого акта НБСЄ; утримуватися від загрози силою або її застосування проти територіальної цілісності та політичної незалежності України і ніколи не застосовувати ніякі їхні озброєння проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі статутом ООН; відповідно до принципів прикінцевого акта НБСЄ, утримуватися від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підпорядкувати власним інтересам здійснення Україною її суверенних прав і таким чином забезпечити собі якісь переваги.

Провідні міжнародні організації та більшість країн визнали, що Росія, анексувавши Крим, порушила умови Будапештського меморандуму. 

31 грудня 2014 року Президент України Порошенко створив делегацію України для участі в переговорах з Російською Федерацією щодо порушення нею своїх зобов'язань за міжнародними договорами України.

ІА "Вголос": НОВИНИ