Тепер навіть матчі топових команд у Прем’єр-лізі не здатні зібрати аншлаг на стадіоні. Зрештою, топових практично не залишилося.  У лідера – донецького «Шахтаря» перевага перед київським «Динамо» у 8 очок. Інтрига не суттєва. Є хіба інтрига у боротьбі за друге місце. Але це вже не те, до чого звикли уболівальники.

Середня відвідуваність матчів української Прем'єр-ліги з футболу цього сезону скоротилася до 4,868 тисячі глядачів, що стало найнижчим показником за 25 років проведення національних першостей. Минулого сезону цей показник був на 2,8 відсотка більше – 5020 глядачів, що стало антирекордом.

Попередній 13-й тур УПЛстав антирекордним цього сезону. Шість матчів відвідали 10 626 вболівальника, що становить 1771 людину в середньому на грі.

Чотири клуби ліги оновили свої антирекордні показники відвідуваності фанатів. На грі «Зорі» були 800 глядачів, матч «Ворскли» відвідали 500 осіб, «Олімпіка» – 560 уболівальників, «Динамо» – 5118.

На євроарені також більшість наших представників також розчаровують, за усіх «віддувається» лише «Шахтар», який за два тури до завершення групового етапу Ліги Європи гарантував собі перше місце. Тож, інтерес до футболу усе менший.

Про невтішну статистику «Вголос» розпитав у авторитетних експертів.

Святослав Сирота, екс-президент Професіональної футбольної ліги України:

«Проблема в тому, що власники клубів на пострадянському просторі не усвідомлюють необхідності «відучити клуб від фінансової голки». Команди сидять на дотаційній фінансовій голці. Інвестор дає гроші, а клуб їх просто витрачає і не думає про те, якби зменшити витрати, постаратися стати рентабельним. Такого не має, люди просто витрачають гроші. Раніше власники клубів заробляли багато і безболісно витрачали гроші на футбол. А тепер, коли загострилася економічна ситуація, у клубів не має впевненості у завтрашньому дні. Давайте подивимося за рахунок чого виживають більшість європейських клубів. Там у одиниць є фінансова дотація. Усі інші беруть кредити, заробляють на уболівальниках. Тому за вболівальників в Італії, Іспанії, Німеччині борються. Це ж не тільки продаж квитків, а й атрибутики, пива та сосисок під час ігор. За рахунок такої діяльності й живуть клуби.

Так, звісно, у Німеччині чи Італії люди готові платити 50, 100 євро за квиток, а на сосиску та пиво витратити 20-30 євро. В Україні значно менша купівельна спроможність у людей, бо у нас зарплати маленькі. Але люди все-таки витрачають гроші на дозвілля. У кінотеатрах у вихідні, в ресторанах – аншлаги. В Україні є різні верстви населення. Потрібно боротися за те, щоб люди не йшли витрачати гроші в кінотеатр чи ресторан, а йшли на футбол. У Німеччині на футбольні ігри приходять 50, 60 чи 70 тисяч глядачів. Подивіться скільки у нас ходить людей на матчі. Потрібно заманювати людей на футбол, тоді клуби не будуть так залежні від інвесторів. Так, можна зменшити футболістам зарплати, не купувати дорогих виконавців, але при цьому уникнути закриття. А так, якщо не має дотації, клуб закривається».

Стефан Решко, екс-футболіст київського «Динамо», колишній голова КДК ФФУ:

«Минулий чемпіонат був один із найслабших чемпіонатів в історії незалежної України. Цей ще не закінчився, але судячи зі всього, він буде змагатися із попереднім за статус найслабшого. Багато сильних гравців виїхало, а молодь ще не вийшла на хороший рівень. У клубів не вистачає фінансування. Якщо коротко, то в нашому футболі чимало проблем. Тому чемпіонат став слабший. Маємо тільки два сильні клуби – «Динамо» та «Шахтар». Та і то в киян є ігрові проблеми. В інших клубів проблем значно більше, тому вони посередні, слабенькі. Так, виросла «Зоря», кілька матчів провалили, але в цілому луганчани показують хороший футбол. Але немає упевненості, що і завтра «Зоря» буде таким міцним середняком. Немає стабільності.

Потрібно наводити порядок, президенти клубів повинні дотримуватися прописаних в контрактах умов, виплачувати зарплату. А взагалі, український футбол потребує грошей. Де є кошти, є і футбол. У «Барселони», «Реала» є кошти, ось вони показують результат. У нас же власники клубів не можуть утримувати команди хоча би на попередньому рівні. А задурно ніхто не хоче грати футбол. Ситуація у спорті є віддзеркаленням стану справ держави. В Україні люди бідують, у них останні гроші забирають за газ, квартплату. Люди виживають. Десь така ж ситуація і у футболі. В Німеччині високі стандарти комфорту життя, і футбол також високого рівня. «Баварія» стала чемпіоном, на її матчі приходить 75 тисяч глядачів. Ось це рівень держави, футболу. У нас на ігри «Динамо» та «Шахтаря» приходить кілька тисяч глядачів, на іграх «Зорі», «Олімпіка» чи «Ворскли» кілька сотень уболівальників.

Сподіваюся, з’являться нові спонсори, будуть нові клуби. Хочеться, щоби рівень нашого футболу піднімався, бо зараз він не цікавий. Лише деякі ігри є цікавими».

Олег Петренко, «Вголос»

 

ІА "Вголос": НОВИНИ