Співорганізатором заходу стало Почесне консульство України. На святі не забракло українського слова й пісні, кінопоказів, зустрічей, забав. Були й роздуми про те, що чекає вроцлавських українців у наступні півстоліття.
Цей рік святковий для української громади з кількох причин: виповнюється 55 років діяльності українців у Вроцлаві і 50 років українській світлиці на Руській, 46а. Тому фестиваль відкрила історична сесія «Українці в Польщі». Професор Тереза Куляк розповіла про те, як з’явилась і розвивалася Руська – одна з найстаріших вулиць у місті, що була закладена ще за часів розквіту торговельних зв’язків Вроцлава з Руссю. Головною темою доповіді проф. Богдана Гальчака були проблеми і виклики, з якими зіткнулися у ХХ столітті лемки. Гості також ознайомилися з історією і сьогоденням лігницької школи ім. Богдана-Ігоря Антонича.
В рамках фестивалю було проведено конкурси «Вроцлав, Силезія – моя мала Україна» та дитячий конкурс «Любімо рідну мову». Останній, між іншим, проводиться вже 23 роки поспіль. Також в рамках фестивалю відбулася низка концертів українських гуртів та хорів і музичних колективів українців Польщі.
Особливою частиною фестивалю «VIVA UKRAINA» стала виставка автентичних українських ляльок, створених Тетяною та Наталкою Катриченко з Києва. Майстрині привезли до Вроцлава дві унікальні колекції своїх ляльок-мотанок. Одна складається з 16 ляльок, кожна з яких уособлює країну-учасницю Євро 2012 в Україні та в Польщі. У другій колекції зібрані мотанки, що представляють різні реґіони України. Кожна передає характерну колористику й традиційну реґіональну вишивку, зокрема з Гуцульщини, Поділля, Полісся, Чернігівщини, Буковини, Полтавщини. На прохання вроцлавського Етнографічного музею, у якому відбувалася виставка, майстрині погодилися залишити одну з колекцій в музеї до 14 грудня, де її могли оглянути всі охочі.
Святом, яке вдалося організувати для дорослих і малих українців, а також для всіх мешканців Вроцлава, задоволений голова місцевого гуртка ОУП Ігор Саламон.
«Вважаю, що нам є чим пишатися. Зі стодоли, яка була тут, на Руській кільканадцять років тому, ми зробили приміщення, куди не соромно запросити гостей. Пишаємося, що зробили це власним коштом і силами, з допомогою наших друзів-поляків. Адже від ОУП (об'єднання українців Польщі, — Вголос) з Варшави отримуємо тільки більш-менш 1% нашого річного бюджету. Ще кілька років тому на заняття з української мови у Вроцлаві ходило двоє-троє дітей, тепер же маємо 36. Це такий результат, про який ми навіть і не мріяли», — розповів він.
Однак самі вроцлавські українці, на думку І. Саламона, не дуже пишаються і цінують те, що мають. Мовляв, одним байдуже до всього, іншим не подобається. Це сумно і, мабуть, гірко чути багатьом «старим» українцям. Тому сьогодні найбільшу надію голова вроцлавського гуртка ОУП покладає на представників нової хвилі еміґрації, яких він називає «новими українцями».
За матеріалами: Nasze Slowo
ІА "Вголос": НОВИНИ