Група вчених під керівництвом Ендрю Ліма займалася пошуком генетичних ознак ризику розвитку хвороб Альцгеймера та Паркінсона. У дослідженні брало участь близько 1,2 тисячі осіб старше 65 років. Всі вони постійно носили спеціальний браслет, який фіксував зміну сну та неспання.

Коли вчені розшифрували геноми учасників експерименту, виявилось, що геноми «жайворонків» відрізняються від геномів «сов». Відмінність полягає в одиничному нуклеотиді поруч із геном Period 1. Приблизно у 60% людей у цій точці розташований аденін (A), а у 40% - гуанін (G).

Оскільки людина має подвійний набір хромосом, то кожен із нас є має набір AA, GG або AG.

Як з'ясувалося, люди з комбінацією AA прокидалися приблизно на годину раніше, ніж носії комбінації GG, а ті, хто мав у геномі «запис» AG - на півгодини пізніше від перших.

Проаналізувавши випадки смерті серед учасників тривалого експерименту, вчені з'ясували, що ця сама генетична варіація може вказувати на час смерті.

Люди з AA або AG у генотипі вмирали незадовго до 11 години ранку, як більшість людей, тоді як носії GG у середньому вмирали незадовго до 6 години вечора.

Лім зазначає, що необхідні додаткові дослідження, щоб визначити механізми, що пов'язують ті чи інші генетичні особливості з особливостями роботи біологічного годинника.

Джерело: Кореспондент

ІА "Вголос": НОВИНИ