Про це повідомляє ТАСС, посилаючись на Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA).
«Супутник зміг зафіксувати деякі процеси в центральній частині кластера Персея. Зокрема, йдеться про рух гарячого газу, швидкість якого виявилася несподівано низькою», – наголошено в повідомленні JAXA. На думку японських учених, ці дані можуть привести до перегляду підходів до подальшого вивчення таких великих зоряних скупчень.
Спостереження показали, що швидкість руху гарячих газів між галактиками в сузір'ї Персея становить приблизно 150 кілометрів на секунду, що значно нижче, ніж передбачали раніше. Фахівці JAXA не приховують радості від відкриття, оскільки «Хітомі» не виправдав покладених на нього спочатку надій через несправність.
Зв'язок з апаратом було втрачено в березні цього року, приблизно через місяць після виходу на орбіту. Імовірно, «Хітомі» вийшов з ладу внаслідок зіткнення з космічним сміттям.
Апарат було оснащено чотирма потужними телескопами, які використовують як жорстке, так і м'яке рентгенівське випромінювання. Основний з них важить близько 2,7 тонни і досягає в довжину 14 метрів. На супутнику також встановлено шість датчиків різного типу, які здатні фіксувати хвилі, що виходять від космічних тіл, у діапазоні від 0,3 до 600 кеВ (кілоелектронвольт – 1 тис. мінімальних одиниць вимірювання енергії елементарної частинки – ТАСС).
Головним завданням супутника мало стати вивчення надмасивних чорних дір, що є кінцевою стадією еволюції масивних зірок і мають надпотужну гравітацію, яка не пропускає навіть світло. Відомо, що їхня маса може бути більшою, ніж у Сонця, в кілька сотень, а іноді й мільйонів разів. Однак загалом процес виникнення і розвитку таких ділянок простору поки що залишається фактично невивченим.
ІА "Вголос": НОВИНИ