Старий Новий рік – цей той самий Новий рік, тільки за Юліанським календарем. Здебільшого це свято відзначають у країнах, де православні християни дотримуються старої системи літочислення.

Про це повідомляє «Оглядач».

Кажуть, що 14 січня має особливий, сакральний зміст. День багатий на прикмети, в ці 24 години можна зазирнути у майбутнє і привабити в хату достаток на весь рік.

Ми розповімо про те, чого не можна робити на Старий Новий рік, щоб удача супроводжувала вас усі подальші 365 днів, як правильно святкувати і які прикмети актуальні цього дня.

Як правильно зустрічати Старий Новий рік

Головна страва на столі в Україні в цей день – кутя, але не пісна, а щедра. Всі інші страви також відрізняються від тих, що готуються на перший Святвечір.

На стіл ставлять ковбаси, м'ясо. За правилами м'ясні страви мають бути свинячими, 14 січня прихильне до свині і всіх, хто вирощує цих милих тварин. Крім того, на стіл ставлять вареники, млинці, пироги. Головне правило застілля на Старий Новий рік – достаток страв.

Як святкують?

В Україні в цей день заведено збиратися всією сім'єю. Рідні просять одне в одного вибачення за всі образи, заподіяні в минулому році, та загадують бажання.

Що святкують 13 і 14 січня за церковним календарем?

Згідно з православною традицією і звичаями предків, 13 січня відзначають Маланки, а 14 січня – св. Василя. Свята ці супроводжуються гуляннями, перевдяганнями і ворожіннями.

На Маланки завжди щедрують і «водять козу». Всю ніч щедрувальники ходять по домівках, співають щедрівки. У компаніях обов'язково присутня коза Маланка. На Василя зранку засівають. Займаються цим виключно представники сильної статі. Вважається, що якщо в цей день в будинок першим увійде чоловік, рік буде вдалим.

З давніх-давен в Україні в ці дні сваталися. Наші предки вірили, що згода на шлюб, дана на Маланки, робить сімейний союз щасливим і міцним.

Вважалося також, що повторити спробу посвататися після отриманого «гарбуза» можна лише раз на рік, 13 січня.

Чого не можна робити на Старий Новий рік?

У кожного свята і свої табу, те, чого в жодному разі не можна робити в цей день

Старий Новий рік не виняток. 13 і 14 січня суворо заборонено:

  • Давати гроші засівальникам, оскільки так можна віддати і добробут з дому. Не рекомендується і давати в цей день у борг.
  • Не можна ні на кого ображатися і згадувати образи.
  • Слід уникати на Старий Новий рік дрібних грошей і краще відкласти вирішення фінансових проблем.
А ще не вимовляйте в цей день слово тринадцять, не рахуйте до тринадцяти і не виносьте з дому сміття.

ІА "Вголос": НОВИНИ